Rezidual gerektirmelerden ve ordinal toplam gerektirmelerden elde edilen sıralamalar
About the orders induced by residual implications and ordinal sum implications
- Tez No: 637957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCAHİDE NESİBE KESİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezin amacı, uninormların rezidual gerektirmelerinden elde edilen sıralamaları araştırılmaktadır. Fuzzy gerektirmelerinin ordinal toplamının bir t- norm T ye göre yer değiştirme kuralını sağlaması için gerek ve yeter şart verilmektedir. Bir ordinal toplam gerektirmesi ve onun alt toplamları arasındaki bazı ilişkiler belirlenmektedir. Rezidual gerektirmeler ve ordinal toplam gerektirmeleri ile elde edilen sıralamaların oluşturduğu cebirsel yapılar tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this paper, the orders induced by the residual implications obtained from uninorms are investigated. A necessary and sufficient condition is presented so that the ordinal sum of fuzzy implications satisfies the law of importation with a t- norm T. Some relationships between the orders induced by an ordinal sum implication and its summands are determined. The algebraic structures obtained from the orders induced by the residual implications and the ordinal sum implications are discussed.