Geleneksel Anadolu mimari unsurlarının imge olarak resimde kullanımı
Usage of traditional Anatolian architecture element in painting as image
- Tez No: 63798
- Danışmanlar: PROF. VEYSEL GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
IV ÖZET Çalışma kapsamında ele alınan Geleneksel Anadolu Mimarisi, in- san,toplum,kültür acısından irdelenerek.mimari yapılanmada toplumsal kültürün etkisi incelenmiştir.Bireyin içinde yaşadığı mekanı kendi yaşam tarzına göre biçimlendirme isteği sonucunda mimarinin.oluşturulduğu toplumun,özelde bireyin zevkini yansıttığı görülmüştür.Toplumsal kültürün yanısıra mimari yapılanmada, yerel yapı malzemesinin belirleyiciliği, mimari yapılanmada coğrafyanın ve iklimin etken olduğu, bunun sonucu olarak da ortaya çıkan mimari yapıların toplumsal kültürün ve coğrafyanın ürünü olduğu kanısına varılmıştır. Ayrıca geleneksel mimarilerin toplumların yüzyıllar boyunca elde ettiği birikimlerinin sonucu ve geçmişin tanıklığını yapması açısından dikkate değer görülerek, kültürel kimlik ve çok kültürlülük açısından incelenmiş, geleneksel mimarinin kentsel anlamda korunmasının kültürel üretime katkı sağladığı görülmüştür. Çalışma kapsamı doğrultusunda mimariyi konu olarak ele alan sanatçıların resimleri incelenmiş, aynı konunun farklı dönemlerde, farklı resimsel üsluplarla ele alındığı görülmüştür. Mimariyi konu alan sanatçılar dan örnekler alınarak incelenmiş tir. Mimarinin özellikle kentleşmeyle birlikte birçok sanatçı tarafından ele alındığı ve kendi resimsel diline uygun olarak yorumlandığı saptanmıştır.Resimlerin oluşum süresi içerisinde kaynak olarak ele alman geleneksel Ana dolu mimari unsurlarının yapısal özellikleri ve malzemesi incelenerek bu unsurların resimsel unsurlara dönüştürülmesi irdelenmiş, resimlerde ana motifleri oluşturacak unsurlar aranmıştır. Çalışma kapsamında ele alınan Geleneksel Anadolu Mimarisinin yapı unsurları ve malzemesi çalışmaların ana motifi olarak belirlenmiştir.Mimari unsurlar resimsel unsurlara dönüştürülerek resimsel dilin oluşumu sağlanmıştır.Ayrıca geleneksel mimarinin görsel açıdan zenginliği.uyumu ve kullanılan malzemenin doğal dokusu süreç içerisinde oluşturulan çalışmalara taşınmıştır. Sonuçlandırılmış özgün çalışmaların tümünde, geleneksel mimari unsurları belirleyici ve yönlendirici bir özellik olmuştur.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study.the traditional Anatolian Architecture is analized in regards to hu man being, society and culturen,then the effect of societal culture over the development of Architecture. As an individual wants to decerate his living place in respect to his li- festyle.the picture of individual, respectively and the surrounding society. Along with the regional construction material, the geographical futures and the climate of a region play an underlying role in the development of Architecture.Thus, it is asserted by the researcher that Architecture is a product of societal culture and geographical chardete- ristics. Therefore.since the traditional archietecture is vievend as a product of society and a living witness of the history,it wasinvesti gated under the titles of“cultural iden tity”and“multi-culturalizm”. As a result,it was observed that the protection of the traditional archietecture made a positive contribution to cultural production. In the scope of the study.the paintingrof some painters.used architecture as the theme of their paintings.were examined. As an autcome of this examination, it was ob served that a theme had been used in different styles in warious periods.lt was also observetd that architecture has beceme a theme of many paintings, erpecially with the autset of urban life, and it har been interpreted in its pictorial language.VX1 many paintings, erpecially with the autset of urban life, and it har been interpreted in its pictorial language. Furthermore as being a theme to painting.the structural patterns and the material of the traditional Anatolian architecture were investigated in the view of haw they were transformed into pictorial patterns.lt was noted that the structural patterns and materials of the traditional Anatolian Architecture were the mayer motives of the examined pain tings Through transformation of architectural patterns into pictorial patterns was picto rial language made ap of Hence.the visual ricness of the traditional architecture,and the natural characteristics of used material were carried an to paintings in the process. In all of the original paintings was the deterministic and leading trait of traditi onal architecture.