Zemin iyileştirme için kullanım potansiyeli olan Viridibacillus arenosi bakterisinin uygulamalardaki karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of the characteristics Viridibacillus arenosi of bacteria using potential for soil improvement
  1. Tez No: 637971
  2. Yazar: MERVE DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmayla Viridibacillus arenosi K64'ün zemin içindeki karakteristiklerini belirlemek amacıyla zeminlere verilen kültürlerde, zeminlerden geçen süzüntüde ve zemin dışında kültürlerdeki üreaz aktivitesi, pH değerleri, zeminlerde oluşturduğu kalsit miktarları, zeminlere uygulamadan önce ve sonra bakteri konsantrasyonu ve canlılığı ile iyileştirilen zeminlerin mukavemet değerleri belirlenmiştir. Yöntem: Üreaz aktivitesi için Nessler yöntemi, oluşan kalsit miktarını ölçmek için %15'lik HCl muamele, bakteri canlılığı için inokülasyon ve bakteri yoğunluğu için spektrofotometrik analizler yapılmıştır. Bulgular: Uygulama sonuçlarına göre üreaz aktivitesinin zamana bağlı olarak, bakterinin yaşam döngüsüyle paralel devam ettiği belirlenmiştir. Uygulama yapılan zeminlerde kalsiyum karbonat oluştuğu ve serbest basınç mukavemetinin yüksek olduğu ve bakteri canlılığının uygulama sonrasında devam ettiği belirlenmiştir. Sonuç: Kullanılan izolatın zemin iyileştirme potansiyelinin üreaz aktivitesi ile doğru orantılı olarak değiştiği ve bakterinin canlılığının önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: With this study, in order to determine the characteristics of Viridibacillus arenosi K64 in the soil, the urease activity in the cultures given to the soil, the culture permeate through the grounds and the cultures outside the ground, pH viability and bacterial concentration before and after application to the ground, and the strength values of the formed grounds It has been identified. Method: Nessler method for urease activity, 15% HCl treatment in calculating the amount of calcite formed, serial dilution for bacterial viability, and spectrophotometric analysis for bacterial density. Findings: As a result of the application, it was determined that urease activity continues parallel to the life cycle of the bacteria depending on the time. It has been determined that calcium carbonate is formed on the applied surfaces and its strength is high and bacterial viability continues after application. Results: It has been determined that the isolate used has ground improvement potential.