Üniversite öğrencilerinin karar verme davranışlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
Decision-making strategies of university students according to some variables
  1. Tez No: 63799
  2. Yazar: MEHRİ GÜL TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin karar verme stratejileri; sınıf, cinsiyet, annelerinin ve babalarının eğitim düzeyleri ve kendine saygı düzeyleri değişkenleri açısından incelenmiştir. Araştırma kapsamına, 1995-1996 öğretim yılı bahar döneminde Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampusu Eğitim Fakültesinde yer alan Eğitim Bilimleri Bölümü, Yabancı Dil Eğitimi Bölümü ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü'nde okuyan toplam 604 öğrenci girmektedir. Araştırmanın değişkenlerinden olan karar verme stratejileri, Kuzgun tarafından 1992 yılında geliştirilerek geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılan Karar Stratejileri Ölçeği ile kendine saygı ise Bogenç tarafından 1994 yılında geliştirilen Kendine Saygı Ölçeği kullanılarak ölçülmüştür. Diğer bağımsız değişkenlere ilişkin bilgiler, araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde t testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bilgiler şu şekilde özetlenebilir: 1. 1. sınıf öğrencilerinin kararsızlık stratejisi puan ortalamasının 4. sınıf öğrencilerinden yüksek öte yandan, sınıflar arasında içtepisel ve mantıklı stratejilerin puan ortalamaları bakımından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. 2. Kızların içtepisel strateji puan ortalamasının erkeklerden yüksek fakat, kararsızlık ve mantıklı stratejilerin puan ortalamalarının cinsiyetlere göre anlamlı bir fark göstermediği saptanmıştır. 3. Annelerinin ve babalarının eğitim düzeyleri karar verme stratejilerinin puan ortalamalarında anlamlı bir farka yol açmamaktadır. ııı4. Kendine saygı düzeyi düşük olan öğrencilerin içtepisel ve kararsızlık stratejileri puan ortalamalarının kendine saygısı yüksek olan öğrencilere göre yüksek olduğu öte yandan, kendine saygı düzeyi yüksek olan öğrencilerin kendine saygı düzeyi düşük olan öğrencilere göre mantıklı strateji puan ortalamasının yüksek olduğu saptanmıştır. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is concerned with the decision-making strategies of university students on the basis of class, gender, parental educational levels and levels of self- esteem. The sample considered for this study covered a total of 604 students who regularly attended to the Department of Educational Sciences, Department of Foreign Languages and the Department of Scientific Education at the Faculty of Education, in the University of Hacettepe, during the spring term of 1995-1996 academic year. The decision-making strategies were measured through Decision Strategies Scale, well established by Kuzgun in 1992. The level of self-esteem was measured through Self-Esteem Scale well established by Bogenç in 1994 whilst the other variables were collected by means of Personal Information Form established by the researcher. The data were analysed by t test and analysis of variance, considering the level of significance as 0.05. The main findings of this research study may be outlined as follows : 1. The average point of undecided strategy pertaining to the first-year students emerged to be higher than those of fourth-year students, and no significant difference was found to exist between the classes in terms of average points of impulsive and rational decision-making strategies. 2. The average points of impulsive strategy pertaining to girls was found to be higher than those of boys, whilst no difference was exhibited between them with regard to the average points of undecided and rational decision-making strategies.3. Parental educational levels did not cause any significant difference on the average points of decision-making strategies. 4. The average points of impulsive and undecided strategies pertaining to the students who had low self-esteem level were found to be higher in comparison to students with higher self-esteem level, whilst the average point of rational strategy pertaining to the students who had higher self-esteem level was found to be higher than the students with low self-esteem level. VI