Ankara ili, Çankaya ilçe merkezindeki devlet ve özel liselerde görev yapan öğretmenlerde stres yaratan etmenler ve bunlarla başa çıkma yolları konusundaki görüşleri
Sources of oceupational stres and coping strategies for high school teachers working state and private high schools located in Ankara city: Çankaya country
  1. Tez No: 63801
  2. Yazar: ŞULE TUFAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN KOÇAK USLUEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı, devlet ve özel lise öğretmenlerinde stres yaratan etmenler ve öğretmenlerin bu etmenlerle başa çıkma yolları konusundaki görüşlerini saptamaktır. Araştırmanın evreni, Ankara İli, Çankaya ilçe Merkezi' ndeki devlet ve özel liselerde görevli öğretmenlerden oluşmaktadır. Örneklem büyüklüğü devlet lisesi öğretmenleri için 314 ve özel lise öğretmenleri için 246 olarak hesaplanmıştır. Hesaplanan örneklem büyüklüğüne ulaşmak için evrenden random yoluyla seçilen liselerde görev yapmakta olan öğretmenler örnekleme alınmıştır. Veri toplama aracı araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Aracın uygulaması sonucunda devlet lisesi öğretmenlerinden % 69.10 (217), özel lise öğretmenlerinden % 60.67 (150) oranında geri dönüş sağlanmıştır. Toplanan veriler frekans, yüzde, ağırlıklı ortalama, t testi ve varyans analizi teknikleri kullanılarak çözümlenmiş ve bu çözümlemelerden yararlanılarak yorumlanmışlardır. Araştırma bulgularına göre, devlet ve özel lise öğretmenlerinin en fazla stres yaratan etmenlerlerle ilgili görüşleri sırasıyla, maaşın yetersiz olması, eğitim sisteminde yapılan değişiklikler, mesleğin toplumsal statüsünün düşük olması, çalışmaların manevi karşılığını alamamak biçiminde belirtilmiştir. Stres yaratan etmenler konusunda devlet ve özel lise öğretmenlerinin görüşleri arasında cinsiyet, branş, ve kıdeme göre bir fark çıkmazken, okul türüne göre anlamlı bir fark çıkmıştır. Devlet ve özel lise öğretmenlerinin sınıfların kalabalık olması, araç - gereç yetersizliği ve çalışma ortamının gürültülü olması açısından görüşleri arasında anlamlı bir fark olduğu ortaya çıkmıştır. Devlet lisesi öğretmenlerinin özel lise öğretmenlerinden farklı olarak bu konulara en fazla stres yaratan etmenler arasında yer verdikleri görülmektedir.Tatil süresinin azlığı, okul müdürü ile iletişim yetersizliği, ortak değer ve normlara uyum sağlama zorunluluğu, iş arkadaşları ile ortak ilgilerin olmayışı konularında devlet ve özel lise öğretmenlerinin görüşleri arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmazken, özel lise öğretmenlerinin devlet lisesi öğretmenlerinden farklı olarak okul müdürü ile iletişim yetersizliğini ve araç- gereç yetersizliğini en az stres yaratan etmenler olarak ifade etmektedirler. Stresle başa çıkma yolları konusunda devlet ve özel lise öğretmenlerinin en çok kullandıkları başa çıkma yollarının, sorunları irdeleyerek olası çözüm yolları bulmaya çalışmak, zamanı sistemli ve planlı kullanmak, beklentilerini gerçekleştirmek için kendini yetiştirmek, sorunları güvenilir biriyle paylaşmak, müzik dinlemek, daha fazla çalışmaya yönelmek aile yakınları ve dostlarla birlikte olmak, kitap okumak olduğu görülmektedir. Her iki grubun stres yaratan etmenlerle başa çıkma yolları konusunda görüşleri arasında anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Devlet ve özel lise öğretmenleri tarafından en az kullanıldığı ifade edilen stresle başa çıkma yollarının stres yaratan durumu alaya almak ve yeteneklere uygun alanlarda etkinlik göstermek olduğu saptanmıştır. Devlet ve özel lise öğretmenlerinin stresle başa çıkma yolları hakkındaki görüşleri arasında cinsiyetlerine, branş kıdem ve okul türüne göre anlamlı bir fark bulunamamıştır. n
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to determine sources of occupational stress and coping strategies for high school teachers working state and private high schools. The population of the research were the teachers who work state and private high schools located in Ankara city, Çankaya county. Questionnaire was developed by the researcher and data were collected from 403 teachers (230 formal, 163 private) totally. The data were analyzed by using f, x, %, t - test and analysis of variance. The results of this research indicated that lack of salary, charges in education system, low status of the teaching profession, unfairly performance evaluations make all of the teachers that studying either state of private high school most stressful, state school teachers think that high level stress comes from overcrowded classroom, noise in the work place, charges in curriculum, private high school teachers think that workload pressure, pupil misbehavior to teachers. Holiday extension, lack of communication with principal, adjustment common norm value, poor relationship with colleagues caused less stress formal and private schools. Whereas lack of support from principal, inadequenty of equipment created less stress only on private school. Overcrowded classroom, noise in work place, inadequenty of equipment was reported significant difference between formal and private school. The mostly used coping strategies by all the teachers included, to try to analyze the problem and find solution, time management, to train own for expects, to share problems with someone whom trust, to listen music, to work long and harder, to be together with family and friends, to read book. In addition, formal school teachers use; to select people, station, and event whom to make real his expect, to come face to face station which use coping nistress, to ensure that others and own are aware that he is doing his best and to be careful for nutrition. To act on talented fields, maintaining a sense of humor were using rarely by all teachers. No significant correlation between formal and private school in the using of coping strategies. Although, there was a difference between two groups according to kind of school, the results suggest that the teachers opinion about stress show any significant correlation between formal and private high school, due to sexuality, branch and seniority. In addition; no significant correlation was found on teacher opinions about coping strategies between formal and private schools according to sexuality, branch, seniority and kind of school. IV