İlköğretim II. kademe öğrencilerinin çevreye yönelik bilgi, tutum ve davranışlarının fen başarıları açısından incelenmesi
- Tez No: 349117
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 6?7?8. sınıf öğrencilerinin fen ve teknoloji derslerindeki çevreyle ilgili ders başarılarıyla çevreye yönelik bilgi, tutum ve davranışları arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Çalışmada, tarama modellerinden ?ilişkisel tarama? modeli kullanılmıştır. Amaca yönelik olarak öğrencilere uygulanmak üzere ?Çevre Bilgi Testi?, ?Çevre Tutum Testi?, ?Çevre Davranış Testi? kullanılmış ve ?Fen Başarı Testi? geliştirilmiştir. Ölçekler, geçerlilik ve güvenirlik çalışmalarından sonra Ankara ili Çankaya ilçe merkezindeki 2010-2011 öğretim yılında öğrenim gören çeşitli okullardaki 253 ilköğretim 2. kademe öğrencilerine uygulanmıştır. Cinsiyete bağlı olarak yapılan değerlendirmede, çevreye yönelik tutum ve davranış puanları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunurken, çevresel bilgi puanları açısından anlamlı bulunmamıştır. Sınıf düzeylerine göre yapılan değerlendirmede sınıf düzeyi arttıkça çevresel bilgi puanları artarken, tutum ve davranış puanlarının azaldığı gözlenmiştir. İstatiksel olarak çevresel bilgi puanları 8. sınıf, çevresel tutum ve davranış puanları 6. sınıf lehinedir. Öğrencilerin çevresel tutum ile fen başarı puanları arasında düşük, çevresel tutum ile çevresel davranış ve çevre bilgi puanları arasında orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin fen başarı puanları ile çevresel bilgi puanları arasında da orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur Öğrencilerin evde bitki ve hayvan besleme, evde ve arkadaşlarıyla çevre hakkında konuşma, çevre ile ilgili gazetede çıkan haberleri okuma, çevre konularının okulda işlenme sıklığı ve işlenmesi ile çevresel tutum ve çevresel davranışlar arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışmanın sonunda, elde edilen sonuçlar literatür ışığında tartışılmış ve çevre eğitimine katkısı olabileceği düşünülen bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose of this investigation was to determine whether there was a relationship between the success in science and technology subject of grade 6-7-8 students in primary education for environment and their knowledge, attitude and behavior towards environment. For the purpose of investigation, ?Test on Environmental Knowledge?, ?Test on Environmental Attitude? and ?Test on Environmental Behavior? were used to apply to students, and ?Test on Success in Science? was developed. Following validity and reliability studies, the scales were applied to 253 secondary students in various schools who were receiving education for academic year of 2010 ? 2011. In the evaluation based on the gender, average points of school girls for knowledge, attitude and behavior towards environment were found to be higher than average points of school boys. In the evaluation based on class levels, points of environmental knowledge increased but the points of attitude and behavior decreased with the increased class level. There was a low correlation between the students? points for environmental attitude and success in science while there was a moderate positive and significant correlation between the students? points for environmental attitude, environmental behavior and environmental knowledge. Again, there was a moderate positive and significant correlation between the students? points for success in science and environmental knowledge. A significant relationship was found between the environmental attitude and environmental behavior and the keeping a pet and plant at home, having conversations about environment with friends and family, reading the environmental news on newspapers, frequency of teaching environmental subjects at school.