The Shortcoming of KPDS reading passages and their effects on testees success
KPDS deki okuma metinleri ile ilgili problemler ve bunların sınava girenlerin başarıları üzerindeki etkisi
- Tez No: 63800
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL KESKİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Özet Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS) ve bu sınavda sorulan okuma metinleri ile ilgili sorular ciddi olarak eleştirilere hedef olmaktadır. Özellikle okuma metinlerinin başarısızlığa yol açan temel etkenler arasında olduğu ifade edilmektedir. Bu çalışma okuma metinleri ile ilgili problemlerin olup olmadığını ve eğer varsa bunların sınava girenlerin başarılarını nasıl ve ne yönde etkilediğini ortaya koymak amacı ile yapılmıştır. Bu çalışmada, önce ÖSYM'nin daha önce yapmış olduğu KPDS sınavlarından alınan okuma metinleri soruları ile 30 soruluk bir test geliştirilmiş ve çalışma grubuna uygulanmıştır. Sonra konu ile ilgili bir anket geliştirilerek yine aynı çalışma grubuna uygulanmıştır. Test ve anket sonuçları SPSS adı verilen bir bilgisayar programı ile değerlendirilerek bulgulara ulaşılmıştır. Bulgular bu çalışmadaki görüşleri doğrular niteliktedir. Yaklaşık olarak testteki soruların üçte biri“üzerinde tekrar çalışma yapılması gereken veya yapılabilir olan madde”durumundadır. Sınava girenler bu maddeleri anlamakta güçlük çekmişlerdir. Çekilen bu güçlüğün ve bunun sonucunda ortaya çıkan başarısızlığın nedenleri metinlerde, soru köklerinde ve seçeneklerdeki problemlerden kaynaklanıyor olabilir. Bazı problemler ise, sınava girenlerin kendileri ile ilgili kişisel nedenlerden de kaynaklanıyor olabilir. Bu çalışmada kullanılan test bu sınava girenler için % 47 zorluk düzeyinde çıkmıştır. Bu ise testin ortalama zorluk düzeylerinden biraz daha zor bir test olduğunu kanıtlamaktadır. Bu testi alanların tamamının % 85'inin İngilizce öğretmeni olduğu düşünülünce, genel populasyon için bu testin çok daha zor olduğu sonucuna varılabilir. KPDS sınavına giren her kişinin hazır bulunuşluk düzeyi aynı değildir. Farklı ortamları, farklı eğitimleri ve farklı yetenekleri olan insanlara düzeylerininIll üzerinde soru sormak, onları başarısızlığa mahkum etmek olur. KPDS“büyük lokma”olarak adlandırılabilecek bir sınavdır. Sonuç olarak denilebilir ki okuma metinleri genel populasyon için gerçekten zordur ve bu da onların başarı ve başarısızlıkları üzerinde olumsuz etkiler yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV Abstract Foreign Language Proficiency Examination for State Employees (KPDS) and the reading passages in it have been criticized seriously. Especially, the reading passages are stated to be among the major factors which lead to failure. Therefore, this study has been implemented to find out whether there are problems related to reading passages or not and whether they can influence the success of the testees. In this study, first, a test based on the reading passages and the comprehension questions actually used in the past KPDS examinations has been developed. After this test has been administered to the study group, the results have been analyzed. Furthermore, a questionnaire, the questions of which mainly dealt with the problems encountered regarding the passages in the test has also been devised and given to the same study group. The results of the test and the questionnaire have been processed through a computer program called SPSS and the findings thus obtained have proved to verify the views mentioned in this study. Approximately one-third of the questions in the test are in the“must / may be revised”category. It is obvious that the testees have had difficulty in understanding the passages and test items. Moreover, there may be problems in the passages, in the test-item stems, or in the alternatives. The problems related to testees themselves may give rise to failure as well. The prop. endorsing rate of the whole test is 47 %. That means that this test is difficult for average testees. When it is considered that 85 percent of the testees are teachers of English, it may be concluded that this test is quite above the level of proficiency of the population in general.Since the readiness levels of testees are not the same, asking very difficult questions to those who have different experience, different education and different abilities is to sentence them to failure. As a result it may be said that reading passages are really difficult for the population in general and this influences the testees' success negatively.