Spor salonlarına giden bireylerin sağlıklı beslenme tutumları ve sosyal görünüş kaygı düzeylerinin belirlenmesi
Determination of healthy eating attitudes and social appearance anxienty levels of individuals going to GYMS
- Tez No: 638021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada spor salonlarına giden bireylerin sağlıklı beslenme tutumları ve sosyal görünüş kaygı düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmaya spor salonlarına giden 187'si erkek, 111'i kadın bireyler olmak üzere toplam 298 kişi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ile Tekkurşun Demir ve Cicioğlu (2019) tarafından geliştirilen“Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ)”, ve Hart ve arkadaşları (2008) tarafından geliştirilen Türkçe uyarlaması; geçerlik ve güvenirlik çalışması Doğan (2010) tarafından kanıtlanan ''Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin analizlerde ise; pearson moment korelasyon testi, bağımsız (ilişkisiz) gruplar t-testi, Post-Hoc testi (Tukey HSD),tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Ayrıca yüzde ve frekans analizlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği ve Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçekleri arasında negatif yönde orta düzeyde anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p,05). Sonuç olarak; spor salonlarına giden bireylerin sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum puanları arttıkça bireylerin sosyal görünüş kaygı düzeylerinde azalma olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, was examined that the relationship between healthy eating attitudes and social appearance anxiety levels of individuals attending to the gyms. A total of 298 people, 187 men and 111 women, who attending the gyms, participated in the study. As the data collection tool, was used“Personal Information Form'' with ”Healthy Eating Attitude Scale (HEAS)" scale developed by Tekkurşun Demir and Cicioğlu (2019), and developed by Hart and friends (2008) Turkish adaptation; whose validity and reliability study was proved by Doğan (2010), The 'Social Appearance Anxiety Scale'. In the analysis of the data; pearson moment correlation test, independent (unrelated) groups t-test, Post-Hoc test (Tukey HSD), one-way variance analysis (ANOVA) were used. Also, percentage and frequency analyzes were used. According to the findings obtained, a moderate significant difference in negative direction was found between the Attitude Scale for Healthy Eating and Social Appearance Anxiety Scales (p , 05). As a result; it is concluded that there is a decrease in individuals' social appearance anxiety levels. as the attitude scores of individuals who go to the gyms towards healthy eating increase.