Spor salonlarına giden bireylerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının incelenmesi (Iğdır ili örneği)
Graduate school of applied and natural sciences department of elementary education
- Tez No: 565194
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGÜN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma spor salonlarına giden bireylerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının hangi düzeyde olduğunu araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Iğdır ili genelindeki 7 farklı spor salonuna giden 200'ü erkek194'ü kadın olan toplam 394 kişi oluşturmuştur. Veriler, kişisel bilgi formu ve Walker ve ark.,(1987)tarafından geliştirilen ve Türkçe geçerlilik güvenirliliği Esin (1997) tarafından kanıtlanan Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBDÖ) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın bu bölümünde sağlıklı yaşam biçimi davranışının ve onun alt boyutları olan, kendini gerçekleştirme, sağlık sorumluluğu, egzersiz, beslenme, kişilerarası destek ve stres yönetimi değişkenlerinin varyanslarında bireylerin demografik özelliklerine göre istatiksel olarak anlamlı bir farklılık olup olmadığını araştırmak için istatistiksel olarak analizler yapılmıştır.Bu amaçla anlamlı farklılığın tespiti için varyans analizleri olan t-testi ve tek yönlü varyans (ANOVA) analizleri uygulanmıştır. İki değişkenli olan (cinsiyet ve medeni durum) kontrol değişkenlerinde anlamlı farklılığı bulmak için t- testi, ikiden fazla değişken olan (yaş, BKİ, spor salonlarına gelme sıklığı, kardeş sayısı, eğitim durumu ve gelir seviyesi) guruplarda anlamlı farklılığı tespit etmek için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Çalışmamızda en yüksek ortalamayı kişiler arası destek alt ölçeğinin (2,91), en düşük ortalamayı ise egzersiz alt ölçeğinin (2,37) aldığı tespit edilmiştir. Spor salonlarına gelen bireylerin spor salonlarına gelme sıklığına göre; kendini gerçekleştirme p=0,007, sağlık sorumluluğu p=0,000, egzersiz p=0,000, beslenme p=0,002, stres yönetimi p=0,000 ve SYBD p=0,000'dır. Sonuç olarak spor salonlarına giden bireylerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları kadın ve erkek bireylerde benzerlik gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the level of healthy life behaviours of the individuals going to the gym. The sample of the study was formed by 200 men and 194 women, in total 394 individuals, who go to 7 different gyms in the province of Iğdır. Data was collected by means of personal information form and Healthy Lifestyle Behaviors Scale (HLBS), which was developed by Walker et al., (1987), and whose validity and reliability in Turkish was established by Esin (1997). SPSS 22.0 package software was used in the process of data analysis. In this part of the research, statistical analyses were conducted to determine if there were statistically significant differences, in accordance with demographic qualities of individuals, in the variances of self-realization, health responsibility, exercise, diet, interpersonal support and stress management, which are sub-dimensions of healthy lifestyle behaviours. For this purpose, t-test and single direction variance analysis (ANOVA), which are variance analyses to confirm significant difference, were performed. T-test was used in order to find significant difference in control variables with two variables (sex and marital status), and in groups with more than two variables (age, BMI, frequency of going to gym, number of siblings, educational status and level of income), single direction variance analysis (ANOVA) was used in order to confirm significant difference. It was confirmed in our study that the highest average is attained by interpersonal support subscale (2,91) and the lowest average is attained by exercise subscale (2,37). According to the frequency of going to the gym, results of individuals are as follows: self-realization p = 0.007, health responsibility p = 0.000, exercise p = 0.000, diet p = 0.002, stress management p = 0.000 and Healthy Lifestyle Behaviours (HLB) p = 0.000. As a result, it was concluded that healthy lifestyle behaviours of individuals going to gyms show similarities in men and women.