20α-hidroksitingenon'un akciğer kanser hücre hattında sitotoksik etkisi
Cytotoxic effect of 20α-hydroxytingenone molecule on lung cancer cell line
  1. Tez No: 638033
  2. Yazar: ÇİLER GÜLŞEN DİKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ULUKAYA, PROF. DR. ELİF İLKAY ARMUTAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLIHAN AZTOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Son yıllardaki çalışmalar, doğal bileşiklerin kanser hücreleri üzerindeki sitotoksik özelliklerinin incelenmesi üzerine yoğunlaşmış ve bu maddelerin tamamlayıcı ya da alternatif terapötik ajan olarak kullanılabilecekleri öne sürülmüştür. Gelecekte kemoterapötiklerin yerini, apoptozis gibi fizyolojik mekanizmaları çalıştıran, yan etki profili düşük moleküllerin alması öngörülmektedir. Kanser hücrelerinin standart kemo-terapilere karşı dirençli olduğu göz önüne alındığında, doğal bileşikler bu hücreleri yok etme potansiyeli taşıyabilir. Bu nedenle, bu çalışmada Maytenus chiapensis bitkisinden izole edilen doğal bir bileşik olan Tingenon'un A549 akciğer kanser hücre hattı üzerindeki sitotoksik etkisini değerlendirilmiştir. SRB canlılık metodyla 〖IC〗_50dozu 50,9±1,5 µM olarak belirlenmiştir. DAPI ve PI ile yapılan ikili florasan boyama ile parçalı nükleus yapıları ve/veya kondense kromotin apoptotik yapılar açık bir şekilde görüldü. Akım sitometrinde yapılan Annexin- V, ROS ve Caspase 3/7 analizleri ile sekonder nekroz/geç apoptotik ölüm olduğu desteklendi. Fakat DNA hasarına sebep olup olmadığı gelecek çalışmalarda protein ve gen düzeyinde araştırmalıdır. Sonuç olarak Tingenon yüksek dozlarda A549 hücrelerinde apoptotik etkisi gözlemlenmiş olup iyi bir antikanser ürün adayı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, studies have focused on examining the cytotoxic properties of natural compounds on cancer cells and have been proposed to be used as complementary or alternative therapeutic agents. In the future, it is envisaged that chemotherapeutics will be replaced by molecules with low side-effect profiles, which operate physiological mechanisms such as apoptosis. Cancer cells are resistant to standard chemical chemotherapies, natural compounds may have the potential to destroy these cells. Therefore, this study evaluated the cytotoxic effect of Tingenon, a natural compound isolated from the plant Maytenus chiapensis, on the A549 lung cancer cell line. The 〖IC〗_50 dose was determined as 50,9±1,5 µM by using SRB viability method. Alsa double fluorescence staining with DAPI and PI, fragmented nucleus structures and / or condensed chromotin which is apoptotic structure were clearly seen. Secondary necrosis / late apoptotic death was supported by flow cytometry analysis such as Annexin-V, ROS and Caspase 3/7. DNA damage should be investigated at future protein and gene levels. Thus, in the future, Tingenon compound is thought to be an anticancer product candidate.