İlköğretim okulları 4. sınıf fen bilgisi programına göre hazırlanmış kısa cevaplı ve çoktan seçmeli testlerin psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Analyze the psychometric charectiristics and multiple choice test items which were prepared according to the curricula for secondary education
- Tez No: 63805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ATA TEZBAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Araştırmada İlköğretim Okulları IV. Sınıf Fen Bilgisi Programı'na göre hazırlanmış kısa cevaplı ve çoktan seçmeli test maddelerinin psikometrik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kısa cevaplı ve çoktan seçmeli testler konu kapsamını temsil eden 52 hedef davranış kapsamında hazırlanmıştır. Hazırlanan testlerin denkliğinin denetlenmesi için üzerinde hedef davranış, çoktan seçmeli ve kısa cevaplı soruların yer aldığı bir derecelendirme ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerle ölçeğin varyans analizi ile güvenirlik katsayıları hesaplanmıştır. Her iki test Tevfık İleri İlköğretim Okulu IV. sınıfına kayıtlı 300 öğrenciye uygulanmıştır. Kısa cevaplı ve çoktan seçmeli testlerin madde analizleri Iteman paket programı ile analiz edilmiştir. Alt problemlere cevap ararken hesaplanan istatistiksel değerler SPSS paket programı ile hesaplanmıştır. Kısa cevaplı ve çoktan seçmeli testlerin madde güçlük indeksleri arasındaki ilişkinin manidar olup olmadığı t-testi ile; madde ayırıcılık gücü indekslerinin ortanca değerleri, KR-20 güvenirlik katsayıları ve geçerlik katsayıları Fisher Zr dönüşümü yapılarak test edilmiştir. Testlerin ortalama madde güçlüklerinin karşılaştırılmasında yüzdeler arası farkı test eden t-testi kullanılmıştır. Derecelendirme ölçeğinin varyans analizi ile güvenirlik çalışmasının sonucunda, A kategorisi (çoktan seçmeli maddelerin davranışları ölçebilme derecesi) için 0.62, B kategorisi (kısa cevaplı maddelerin davranışları ölçebilme derecesi) için 0.57, C kategorisi (çoktan seçmeli ve kısa cevaplı maddelerin aynı davranışları ölçebilme dereceleri) için 0.55 güvenirlik katsayıları elde edilmiştir. Kısa cevaplı ve çoktan seçmeli testlerin madde güçlük indeksleri arasındaki korelasyon katsayısı 0.74 olarak bulunmuş ve bu korelasyon katsayısının manidar olduğu görülmüştür. Madde ayırıcılık gücü indekslerin ortancaları kısa cevaplı test için 0.64, çoktan seçmeli test için 0.47 olarak bulunmuştur. Madde ayırıcılık gücü indeksi ortancaları Fisher Zr dönüşümü yapılarak test edilmiş ve aralarında manidar bir fark bulunumamıştır.Kısa cevaplı testin KR-20 güvenirlik katsayısı 0.92, çoktan seçmeli testin KR-20 güvenirlik katsayısı 0.85 olarak bulunmuş, bu iki teste ait güvenirlik katsayıları Fisher Zr dönüşümü yapılarak test edilmiş ve aralarında manidar bir fark bulunamamıştır. Kısa cevaplı ve çoktan seçmeli testlerin ortalama madde güçlükleri kısa cevaplı test için 0.44, çoktan seçmeli test için 0.50 olarak bulunmuştur. İki ortalama madde güçlükleri arasındaki farkın manidar olup olmadığı test edildiğinde kısa cevaplı testin daha güç olduğu yönünde manidar bir fark bulunmuştur. Kısa cevaplı ve çoktan seçmeli testlerin geçerlik katsayıları öğrencilerin karne notları ölçüt alınarak hesaplanmış, 0.65 ve 0.68 değerleri bulunmuştur. İki geçerlik katsayısı Fisher Zr dönüşümü yapılarak test edilmiş ve aralarında manidar bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In the present study, it was aimed to analyze the psychometric characteristics of short answer and multiple choice test items which were prepared according to the Curricula in Science for Secondary Education. Short answer and multiple choice tests were prepared with respect to 52 behavioral objectives which represented the subject content. In order to control the equivalence of the prepared tests, a rating scale in which there were behavioral objectives, multiple choice and short answer questions, was employed. Data taken from the rating scale was used for the calculation of the reliability coefficients by analysis of variance. Both tests were applied to 300 students at 4th grades of Tevfik İleri İlköğretim Okulu. -"D* The items of the short answer and multiple choice tests were analyzed by means of Iteman packed program. For answering sub-problems, the statistical values were calculated with SPSS packed program. To determine whether there was a significant relation between the item difficulty indexes of short answer and multiple choice tests, t-test was used; having made Fisher Zr transformation medians of the item discriminating power indexes, KR-20 reliability coefficients and validity coefficients of both tests were calculated, t-test for percentages used to determine the significance of the difference between average item difficulty indexes. As a result of the reliability studies with the analyses of variance of the rating scale reliability coefficients were obtained. For the category A (degree of measuring behaviors of multiple choice items) the reliability coefficient was 0.62, for the category B (degree of measuring behaviors of short answer items) it was 0.57 and for the category C (degree of measuring behaviors of multiple choice and short answer items) it was 0.55. It was found that correlation coefficient between item difficulty indexes of short answer and multiple choice was 0.74 and it was observed that this correlation coefficient was statistically significant.IV The medians of item discriminating power indexes was 0.64 for short answer test and 0.47 for multiple choice test. The medians of item discriminating power indexes was tested by having Fischer Zr transformation and no significant difference was found. KR-20 reliability coefficients was 0.92 for short answer test and 0.85 for multiple choice test. The KR-20 reliability coefficients of both these tests were tested by having Fischer Zr transformation and no significant difference was obtained. It was also found that average item difficulty indexes of short answer and multiple choice tests was 0.44 for short answer test and 0.50 for multiple choice test. Having tested whether there was a significant difference between the average item difficulties significant difference was found with respect to the short answer test. The validity coefficients of the short answer and multiple choice tests were calculated by taking students grades in reports as criteria and values of 0.65 and 0.68 were obtained. Both of the validity coefficients were tested by having Fischer Zr transformation and no significant difference was found.