Elektrokimyasal alfa-fetoprotein immünosensörünün geliştirilmesi
Development of electrochemical alpha-fetoprotein immunosensor
- Tez No: 638042
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE BİLGİ KAMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada, bir kanser biyobelirteci olan alfa-fetoproteinin (AFP) elektrokimyasal tayini için yeni bir immünosensör geliştirilmiş ve kan serumu (insan kanı) numunelerinde uygulaması gerçekleştirilmiştir. Çalışmada yüzey baskılı karbon elektrotlar (SPCE) ilk olarak indirgenmiş grafen oksit (RGO) ile modifiye edilmiş ardından elektropolimerizasyon tekniği uygulanarak elektrot yüzeyi polinötral kırmızı ile kaplanmış, son olarak elektrodepozisyon ile altın nanoparçacıklar (AuNP) yüzeyde oluşturulmuştur. SPCE/RGO/PNR/AuNP elektrodunun elektrokimyasal karakterizasyonu dönüşümlü voltametri (CV), diferansiyel puls voltametri (DPV) ve kare dalga voltametri (SWV) metotları kullanılarak yapılmıştır. SPCE/RGO/PNR/AuNP elektrotların yüzeyine Anti-AFP'nin immobilizasyonu 3-merkaptopropiyonik asit (3-MPA) ve 1-etil-3-(3-dimetilamino-propil) karbodiimid/N-hidroksisüksinimid (EDC/NHS) kullanılarak kovalent bağlama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan AFP immünosensörünün optimum çalışma parametreleri DPV ve SWV metotları ile belirlenmiş ve optimum anti-AFP konsantrasyonu 50,0 µg/mL, optimum anti-AFP inkübasyon süresi 60 dk ve optimum AFP inkübasyon süresi 15 dk olarak bulunmuştur. Optimum şartlarda elektrokimyasal AFP immünosensörünün analitiksel karakterizasyonu yapılmıştır. DPV ve SWV metotları ile belirlenen doğrusal tayin aralıkları 1-500 ng.mL-1, tespit limitleri sırasıyla 6,51 ng.mL-1 ve 9,68 ng.mL-1 olarak belirlenmiştir. AFP immünosensörünün tekrarlanabilirliği 50 ng.mL-1 AFP konsantrasyonu için test edilmiş ve bağıl standart sapma (R.S.D.) değerleri DPV ve SWV metotları için sırasıyla %4,06 (n=10) ve %3,68 (n=10) olarak hesaplanmıştır. Geliştirilen AFP immünosensörünün uygulama kararlığı 60 gün boyunca, depolama kararlığı ise 12 hafta depolama süresince voltametrik metotlarla incelenmiştir. AFP immünosensörünün seçiciliği 9 farklı antijen karışımı varlığında AFP analizinin yapılmasıyla test edilmiş ve antijen karışımının %4,02'lik bir girişim yaptığı bulunmuştur. Hazırlanan AFP immünosensörleri yapay kan serumu (insan kanı) örneklerine bilinen miktarda ilave edilen farklı konsantrasyonlardaki AFP'nin analizi için kullanılmış ve %95'in üstünde geri kazanımlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new immunosensor was developed for the electrochemical determination of alpha-fetoprotein (AFP) that is a cancer biomarker and its application was performed on human blood serum samples. In the work, firstly the screen printed carbon electrodes (SPCE) were modified with reduced graphene oxide (RGO), then the electrode surface was coated with polyneutral red by applying the electropolymerization technique, and finally, gold nanoparticles (AuNP) were created by electrodeposition on the surface. Electrochemical characterizations of the SPCE/RGO/PNR/AuNP electrode were performed using cyclic voltammetry (CV), differential pulse voltammetry (DPV) and square wave voltammetry (SWV) methods. Immobilization of Anti-AFP to the surface of SPCE/RGO/PNR/AuNP electrodes were carried out by covalent binding method using 3-mercaptopropionic acid (3-MPA) and 1-ethyl-3-(3-dimethylamino-propyl) carbodiimide/N-hydroxy succinimide (EDC/NHS). The optimum working parameters of the prepared AFP immunosensor were determined by DPV and SWV methods. The optimum anti-AFP concentration, incubation time of Anti-AFP and incubation time of AFP were found to be 50.0 µg/mL, 60 min and 15 min, respectively. The analytical characterization of electrochemical AFP immunosensors were performed under the optimum working parameters. It was calculated that the linear ranges were 1-500 ng.mL-1, limit of detections (LOD) were 6.51 ng.mL-1 and 9.68 ng.mL-1, respectively. The reproducibility of the AFP immunosensor was tested for 50 ng.mL-1 AFP concentration and relative standard deviation (R.S.D.) values were calculated as 4.06% (n = 10) and 3.68% (n = 10) for DPV and SWV methods, respectively. The operation stability of the developed AFP immunosensor was examined by voltammetric methods for 60 days, and the storage stability for 12 weeks. The selectivity of the AFP immunosensor was tested by performing AFP analysis in the presence of 9 different antigen mixes and it was found that the antigen mixture made a 4.02% interference. The prepared AFP immunosensors were used for the analysis of different concentrations of AFP added to the human blood serum samples in a known amount and over 95% recoveries were obtained.