Farkındalık meditasyonu sırasında beynin elektriksel aktivitesinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the brain electrical activity in various variables during mindfulness meditation
  1. Tez No: 638043
  2. Yazar: ELA KÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇER ESKİKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Psikoloji, Physiology, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Farkındalık (Mindfulness); şimdiki an içerisinde gerçekleşenlere dikkat etmek, bu dikkatin niteliğini fark etmek ve fark edilenleri acele ile yargılamaksızın kabul etmek olarak tanımlanmıştır. Meditasyon ise Mindfulness pratiği için bir araç olarak ele alınmaktadır. Mindfulness gerek fiziksel gerek ruhsal sağlıklılık haline faydası açısından stres yönetimi, kronik ağrı, kaygı ve dikkat düzenlenmesi gibi birçok alanda çalışma konusu olmuştur. Bu çalışmada klinik pratiğe katkısını bilimsel bir zeminde desteklemek amacıyla Mindfulness meditasyonu sırasında beyinde ortaya çıkan elektriksel aktiviteyi elektrofizyolojk bir yöntem olan elektroensefalogram (EEG) ile ölçmeyi amaçladık. Çalışmaya katılan 17 gönüllüden 3 ayrı koşulda EEG kaydı aldık. Hiçbir uyaran vermeksizin alınan baseline, önceki çalışmalarda sakinleştirici ve gevşemeye yardımcı olduğu otonomik yanıt ölçümleri ile kanıtlanmış üç klasik müzik şarkısının dinlenmesini içeren müzik koşulu ve Mindfullnes meditasyonu talimatları içeren meditasyon koşulu sırasında alınan EEG kayıtları çeşitli değişkenler açısından karşılaştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda alfa ve beta frekans gücünün tüm koşullar arasında anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Bunun yanı sıra alfa, teta ve beta frekans gücünün frontal, santral parietal, oksipital ve temporal alanda dağılımlarının koşullara göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmış olup, her alanda müzik koşulunda artış izlenmiştir. Her koşul için ayrı ayrı yapılan lokalizasyon dağılımlarının analizi sonucunda teta frekans gücünün özellikle anterior alanda artış gösterdiği, alfa frekans gücünün ise yine posterior alanda artış eğiliminde olduğu saptanmıştır. Tüm koşullarda ortaya çıkan elektriksel aktiviteye dair bu bulgular, müzik koşulunda artmış teta ve alfa aktivitesi önceki çalışmaları destekler nitelikteyken, Mindfulness meditasyonu sırasında artan alfa ve teta frekansı bulgularını desteklememektedir. Aynı şekilde dikkat işlevleri ile ilişkili olduğu bilinen anterior alandaki diğer koşullara göre daha yüksek aktivite, çalışmamızda müzik koşulunda ortaya çıkarak önceki çalışmaları desteklememektedir. Katılımcıların ilk kez bir Mindfulness pratiği yapıyor olması başta olmak üzere sonuçları etkileyen diğer sınırlılıklar tartışma bölümünde değerlendirilerek ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Mindfulness is defined as, paying attention to what is happening in the present moment, being aware of the nature of attention and accepting the things which are noticed without making a hasty judgment. Meditation is considered to be an instrument for mindfulness practice. Mindfulness has been the subject of study in many areas such as stress management, chronic pain, anxiety and attention regulation, in terms of its benefits to both physical and mental wellbeing. In this study, we aimed to measure the electrical activity of the brain during the mindfulness meditation with electroencephalogram (EEG), an electrophysiological method, in order to support its contribution to clinical practice on a scientific basis. We recorded EEG from 17 volunteer participants under 3 different conditions. Baseline measurement without any stimulus, listening to three classical music tracks that have been proven by autonomic response measurements to be calming and helping to relax in previous studies and meditation condition which included the instructions of mindfulness meditation. EEG recordings of these three conditions, were compared in terms of various variables. As a result of the analysis, we found that alpha and beta frequency power showed a significant difference between all conditions. In addition, the distribution of alpha, theta and beta frequency power in frontal, central, parietal, occipital, and temporal areas was found to be significantly different under the conditions described above, and increases in all areas were monitored in musical condition. As a result of the analyses of the localization, distributions were found different for each condition, theta frequency power being increased specifically in anterior area while alpha frequency power tended to increase in posterior area. From these findings of electrical activities in all conditions, while increased theta and alpha activity under the musical condition were supporting previous studies, alpha and theta frequency increases during mindfulness meditation were not. Moreover, in anterior area, which is known to be associated with attentional functions, the occurrence of a higher activity in that area under the musical condition compared to other conditions in our study, was not supported previous studies' findings. Other limitations effecting the outcomes, especially the lack of practice experience of the participants before our study, were discussed in related section.