Gökhöyük tarım işletmesi toprak veri tabanının oluşturulması ve arazi değerlendirmesi
Soil database of Gökhöyük state farm and land evaluation
  1. Tez No: 638044
  2. Yazar: MOHAMMED ABDULRAB ABDULFATTAH MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu Çalışmada Amasya ili sınırları içerisinde yer alan Gökhöyük Tarım işletmesi toprak kaynakları veri tabanı tasarlama, oluşturma ve arazi kullanımının değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Araştırma alanın tarım işletmesinin alanı 25,635.7 dekar olup, çeşitli tarım ve kullanım modellerine ev sahipliği yapmaktadır. 11 farklı toprak serisinin detaylı haritalama tekniği ile hazırlanmış toprak haritası baz alınarak topraklarla ilgili tüm mekânsal bilgiler (ilgili toprak kesimlerinin x ve y koordinatları) ve mekânsal olmayan bilgiler (toprak tekstürü, çakıl ve kireç yüzdesi, organik madde oranı, toprak reaksiyon pH derecesi, toprak derinliği, toprak erozyonu, toprak tuzluluğu ve arazi eğimi) ArcGIS 10.5 programı kullanılarak, araştırmamız için hazırlanan veri tabanına girilmiş ve yorumlanmıştır. Bu veri tabanı kullanılarak çalışma alanının önemli toprak özellikleri ve sınıflarını gösteren tematik haritaları oluşturulmuştur. Bu veriler ayrıca İLSEN Programı ile de değerlendirilmiş ve araştırma alanı topraklarının tarıma ve diğer kullanım biçimlerine uygunluğu belirlenmiştir. Araştırma alanı ile ilgili oluşturulan veri tabanı, bu alandaki uzmanların tarımsal kalkınma hizmetine katkıda bulunacak bugün ve yarına yönelik hedefleri gerçekleştirmek için birçok sorunun cevaplanmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study is aiming to designing a soil resources database and assessing of land use in Gökhöyük State Farm, located within the borders of the province of Amasya. The area of the research subject agricultural enterprise is 25,635.7 decares and hosts various agricultural and land use models. Based on Soil map prepared with detailed soil survey mapping technique of 11 different soil series, all spatial information (x and y coordinates of the relevant soil sections) and non-spatial information (soil texture, gravel and % lime, organic matter ratio, soil reaction pH, depth of soil, soil erosion, soil salinity and land slope) about soils using ArcGIS 10.5 program, entered the database prepared for our research and interpreted.Using this database, thematic maps were created showing the important soil properties and taxonomic classes of the soil of the study area.These data were also used to evaluate soils of study area for agricultural and other forms of land usesby using the ILSEN Land Evaluation model. The database created for the research area and rsults of the suitability evaluatins will contribute to the agricultural development service of the experts in this field and will help answer many questions to achieve the goals for today and tomorrow.