Karayaka ve border leicester x karayaka melezi (F1) erkek kuzularda besi gücü ve karkas özellikleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 16581
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KARAYAKA VE BORDER LEICESTER X KARAYAKA MELEZİ (Fİ) ERKEK KUZULARDA BESİ GÜCÜ VE KARKAS ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Birol DAĞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Mehmet ERTUĞRUL 1991, Sayfa: 69 Jüri: Doç. Dr. Mehmet ERTUĞRUL Prof.Dr. Erdoğan SELÇUK Doç. Dr. Numan AKMAN Bu araştırmada 45 günlük yaşta sütten kesilmiş 7 baş Karayaka (KY) ve 7 baş Border Leicester x Karayaka (BLxKY (F1) ) melezi tekiz erkek kuzu Gökhöyük (Amasya) Tarım İşletmesinden Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme ağılına getirilerek besi, kesim ve karkas özellik lerinin belirlenmesi amacı ile 84 gün süreyle ad libitum olarak entansif besiye alınmışlardır. Besi başı, ve 84. günler ağırlıkları ile besi boyunca günlük canlı ağırlık artışı KY'larda sırasıyla 16.59; 33.10 kg ve 196.10 g; BLxKY (F1) melezlerinde ise 19.61; 39.11 kg ve 227.03 g olmuştur.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis FATTENING PERFORMANCE, SLAUGHTERING AND CARCASS CHARACTERISTICS OF KARAYAKA AND BORDER LEICESTER X KARAYAKA (Fl) CROSSBRED MALE LAMBS Birol DAĞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mehmet ERTUĞRUL 1991, Page: 69 Jury: Assoc. Prof. Dr. Mehmet ERTUĞRUL Prof. Dr. Erdoğan SELÇUK Assoc. Prof. Dr. Numan AKMAN In this study 7 Karayaka (KY) and 7 Border Lei cester (BL) x Karayaka (KY) (Fl) single male lambs that were weaned at 45 days of age were fed on concentrates ad libitum in order to determine their fattening performance and carcass characteristics. The animal material of the investigation was obtained from Gökhöyük State Farm (in Amasya). The experiment was conducted for 84 days. Liveweights at the beginning and 84 th days of fattenning period and average daily liveweight gain during whole fattenning period for KY's are 16.59; 33.10 kg and 196. lOg; for BLxKY (Fl) Crosses' 19.61; 39.11 kg and 227.03 grespectively.