Gökhöyük Tarım İşletmesinde bitkisel üretimde tarımsal mekanizasyon özelliklerinin ve enerji bilançosunun belirlenmesi
Determination of mechanization properties on plant growing and energy balance in Gökhöyük agricultural enterprise
  1. Tez No: 98042
  2. Yazar: MESUT TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAZANFER ERGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET GÖKHÖYÜK TARIM İŞLETMESİNDE BİTKİSEL ÜRETİMDE TARIMSAL MEKANİZASYON ÖZELLİKLERİNİN VE ENERJİ BİLANÇOSUNUN BELİRLENMESİ Mesut TORUN Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2000, 58 sayfa Danışman : Doç. Dr. Gazanfer ERGÜNEŞ Jüri : Doç. Dr. Gazanfer ERGÜNEŞ Doç. Dr. Ömer Faruk TAŞER Yrd. Doç. Dr. Selahattin İPTAŞ Bu çalışmada; Gökhöyük Tarım İşletmesi Müdürlüğü (T.I.M.)' nün mekanizasyon özellikleri incelenmiştir. Çalışmanın amacı, bitkisel üretimde mekanizasyon özelliklerini ve ürünlerin enerji verimliliğini belirlemektir. İşletmenin makina varlığı, üretim deseni ve yapılan tarımsal faaliyetler materyal olarak kullanılmıştır. Elde edilen verilerden bitkisel üretimde mekanizasyon özellikleri çeşitli kriterlere göre belirlenmiştir. Gökhöyük TJ.M.1 nde üretilen bitkisel ürünlerden buğday, silaj mısır ve yoncanın üretim girdileri ve çıktıları saptanmış ve bu ürünler için enerji bilançosu oluşturulmuştur. Anahtar kelimeler : Mekanizasyon düzeyi, enerji değeri, enerji girdisi, enerji çıktısı, enerji bilançosu
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT DETERMIATION OF MECHANIZATION PROPERTIES ON PLANT GROWING AND ENERGY BALANCE IN GÖKHÖYÜK AGRICULTURAL ENTERPRISE Mesut TORUN GaziOsmanPaşa University Gradute School of Natural And Applied Sciences Deparment of Agricultural Machinery Master Thesis 2000, 58 Page Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Gazanfer ERGÜNEŞ Jury : Assoc. Prof. Dr. Gazanfer ERGÜNEŞ Assoc. Prof. Dr. Ömer Faruk TAŞER Assist. Prof. Dr. Selahattin İPTAŞ In this study, mechanization properties were determined in Gökhöyük DAE. The aim of this study was to determine mechanization properties in Gökhöyük DAE an calculate the ratio of outputs to inputs for some plants. Machine presence, production variety and agricultural activities of Gökhöyük DAE were used as material. Mechanization properties of Gökhöyük DAE were determined according to various criterions from enterpres1 s data. The agricultural inputs and outputs were determined for wheat, silage maize and alfalfa which are grown in Gökhöyük DAE and energy balance was determined. KEY WORDS : Mechanization level, energy equivalance, energy input, energy output, energy balance