Obezite ilişkili astım patogenezi; vücut kitle indeksi ve doğal öldürücü hücre alt grupları
Obesity-related Asthma Pathogenesis; Body Mass Index and Natural Killer cells subgroups
  1. Tez No: 638046
  2. Yazar: SABİHA LEYLA PUR ÖZYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNNUR DENİZ, PROF. DR. ESİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Göğüs Hastalıkları, Allergy and Immunology, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Obezite ilişkili astım (OA), artan insidansı ve özgün tedavi seçeneklerinin henüz kullanımda olmaması nedeniyle önemli bir araştırma konusudur. Doğal Öldürücü (Natural Killer-NK) hücrelerin OA patogenezindeki yerleri henüz aydınlatılmamıştır. Bu çalışmada, NK hücrelerinin OA hastalarında vücut kitle indeksi (VKİ) ile ilişkisi ve farklı OA alt gruplarındaki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Astımlı olan veya olmayan yetişkin obez hastalar, obez, astımı olmayan kontrol grubu, erken başlangıçlı OA (EbOA) ve geç başlangıçlı OA (GbOA) grubu olmak üzere üç alt gruba ayrılmışlardır. Periferik kan örneklerinde; CD3-CD56+ NK hücreleri, CD3-CD56soluk ve CD3-CD56parlak NK hücre alt kümeleri, NK sitotoksisitesi, NK aktivitesi, hücre içi IFN-γ, IL-10, IL-13, IL-17 düzeyleri ve NK reseptörleri (NKG2D, NKp46i, NKp44) akan hücre ölçer ile değerlendirilmiştir. IL-12 ve IL-23 stimülasyonunun etkisi incelenmiştir. Astımı olmayan obez (n=5), EbOA (n=5) ve GbOA (n=8) olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamızda VKİ ve NK aktivite belirteci CD69 arasında negatif korelasyon saptanmıştır (p=0,022, r=-0,534). NKG2D reseptörü astım popülasyonunun CD56soluk hücrelerinde anlamlı ölçüde düşük bulunmuştur (p=0,046). NKp44 reseptör ekspresyonu, EbOA ve kontrol grubunda IL-12 stimülasyonundan sonra artış göstermiştir (p=0,02). Hücre içi IL-10 içeriği GbOA ve kontrol grubunda artmıştır (p=0,018, p=0,03). GbOA hastalarında, EbOA grubuna göre azalmış NK sitotoksisitesi saptanmıştır (p=0,05). Çalışmamız, OA hastalarında bozulmuş bir NK reseptör ekspresyonu, NK aktivasyonu ve azalmış NK sitotoksisitesi olabileceğini, ayrıca bu bulguların OA alt tiplerine göre değiştiğini göstermektedir. Verilerimizin, OA'da steroid direnci ve sık alevlenmelerini açıklamak için yapılacak geniş kapsamlı çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Obese asthma (OA) is an important research subject due to its increasing incidence and lack of specific treatment options. Natural Killer (NK) cells' roles are uncertain in OA pathogenesis. In this study, we aimed to explore the impact of NK cells in different subgroups of OA. Adult obese patients have been assessed within one of three groups: obese non-asthmatics, early onset OA (EoOA) and late onset OA (LoOA) group. Percentages of CD3-CD56+ total NK cells, CD3-CD56dim and CD3-CD56bright NK cell subsets, NK cytotoxicity (CD107a expression), NK activity (CD69), intracellular IFN-γ, IL-10, IL-13, IL-17 levels and NK receptors (NKG2D, NKp46i, NKp44) have been investigated in peripheral blood samples by flow cytometry. The effect of IL-12 and IL-23 stimulation has also been analysed. Obese non-asthmatics (n=5), EoOA (n=5) and LoOA (n=8) patients have been included in the study. BMI has been found to be negatively correlated with CD69, NK activity marker, (p=0.022, r=-0.534). NKG2D receptor has been significantly low in CD56dim cells of asthma population (p=0.046). NKp44 receptor expression has significantly increased after IL-12 stimulation in EoOA and control groups (p=0.02). Intracellular IL-10 content has increased in LoOA and control subjects (p=0.018, p=0.03). LoOA patients showed a decreased NK cytotoxicity comparing to the EoOA (p=0.05). Our study suggests an impaired NK receptor expression, activation and reduced cytotoxicity in OA patients together with variances between different subtypes of this phenotype. This data would be beneficial for shedding light to new studies to explain steroid resistance and frequent exacerbations in OA.