Astım- obezite ilişkisinde rol oynayan faktörler
The factors involved in the relation between asthma and obesity
  1. Tez No: 195710
  2. Yazar: HATİCE BAKIR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. KIVILCIM OĞUZÜLGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Astım ve obezite prevelansında son 10 yılda artış bildirilmiştir. Bu artış; araştırmacıları astım, obezite patogenezine yöneltmiştir. Çalışmamızda astım ve obezite ilişkisinde rol oynayan faktörleri değerlendirmek hedeflenmiştir. Bu nedenle astımlı, obez bayanlarda obez olmayanlara göre serum leptin düzeyleri, Fraksiyone Ekshale Nitrik Oksit (FENO) değerleri ve atopi açısından farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca bu parametreler, astım kontrolüne etkileri açısından Astım Kontrol Testi (AKT) skorlarına göre karşılaştırılmıştır. Böylece, obezitenin astım üzerine olan etkisini değerlendirmek, astım-obezite arasındaki ilişkide leptinin yerini belirlemek, leptinin astım kontrolü ve inflamasyon üzerine olan etkilerini göstermek hedeflenmiştir.Çalışmamıza prospektif olarak 21'i atopik, 20'si nonatopik 41 obez ve 20'si atopik, 20'si nonatopik olmak üzere 40 nonobez; 81 bayan astımlı olgu alınmıştır. Tüm gruplar kendi aralarında serum leptin düzeyi, FENO düzeyi ve AKT düzeyleri açısından karşılaştırılmıştır.Obez ve nonobez olgular karşılaştırıldığında, obez olgularda serum leptin düzeyinin anlamlı olarak daha yüksek olduğu görülmüştür [obez ve non obez olgularda ortanca leptin düzeyi sırasıyla 22,60 pg/ml (4,80- 100,00); 16,70 pg/ml (2,32- 92,10), p:0,05]. Yine obez olgularda serum leptin düzeyi ile FENO düzeyi arasında anlamlı pozitif korelasyon saptanmıştır (r= 0,439, p:0,004). AKT'ne göre obez olgular ile nonobez olgular karşılaştırıldığında obez olguların %61'inde, nonobez olguların ise % 38'inde AKT30 olmasının astım kontrolüne etkisi beraber değerlendirildiğinde, yalnızca VKİ>30 olmasının astım kontrolünü olumsuz etkilediği görülmüştür. Ayrıca, menstruasyon öncesi astım semptomları artan olgularda leptin düzeyinin artmayan olgulara göre anlamlı olarak yüksek olduğu görülmüştür [mensturasyon öncesi astım semptomları artan ve artmayan olgularda ortanca serum leptin düzeyi sırasıyla 47,61 pg/ml (27,94-53,17); 20,39 pg/ml (2,32-100), p:0,005].Sonuç olarak astımlı, bayan olgularda serum leptin düzeyinin, astım ve obezite patogenezinde yer aldığı, atopide ise kısmen rolü olabileceği görülürken; obezitenin astım kontrolünü güçleştirici etkisini gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been shown that prevalence of asthma and obesity has been increasing in last ten years. Many researchers are recently interested in the pathogenesis of asthma and obesity. In this study we aimed to evaluate the factors involved in the relation between asthma and obesity in adult obese women. Thus, it was aimed to evaluate the influence of obesity on asthma, to determine the role of leptin in the relationship between obesity and asthma and to show the efficacy of leptin in asthma control and inflammation.Forty one obese (21 atopic, 20 nonatopic), and 40 non-obese (20 atopic, 20 nonatopic) asthmatic women were included in the study. Serum leptine levels, FENO (Fractional Exhaled Nitric Oxide), ACT (Asthma Control Test) and presence atopy were evaluated in these 81 patients. Groups were compared for the relationship of BMI with serum leptine level, FENO and ACT.Serum leptin values were significantly high in obese patients when compared to non-obese patient [median leptin levels in obese and nonobese groups were 22,60 pg/ml (4,80-100,00); 16,70 pg/ml (2,32-92,10) respectively, p:0,05]. In obese group serum leptin levels were positively correlated with FENO levels (r=0,439, p:0,004). 61% of obese patients had ACT30, BMI was found to be the only significant factor that contributed to bad asthma control. Moreover, patients who complained of premenstrual asthma had significantly higher levels of leptin when compared to patients who did not [median serum leptine levels in patients who complained of premenstrual asthma and who did not were 47,61 pg/ml (27,94-53,17); 20,39 pg/ml (2,32-100) respectively, p:0,005].As a result, we have shown that the serum leptine levels do have a role in the pathogenesis of asthma and obesity, but it has a limited role in atopy. We can conclude that obesity has an important role in uncontrolled asthma.