Astımlı çocuklarda astım hastalığı ile vücut kitle indeksi ve adipokinlerin ilişkisi
Relationship between asthma and body mass index, adipokines in children with asthma
  1. Tez No: 358886
  2. Yazar: FİLİZ ALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÖKSAL DEVECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Obezite ile astım hastalığının sıklığı ve şiddeti arasında ilişkiyi gösteren pek çok araştırma bulunmasına rağmen bunun patogenezi tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmanın amacı astımlı çocuklarda astım hastalığı ile vücut kütle indeksi (VKİ) ve adipokinlerin ilişkisini değerlendirmektir. Çalışmaya klinik olarak bronşial astım tanısı alan fakat akut atak döneminde olmayan ve başka bir kronik hastalığı bulunmayan 97 çocuk ve sağlıklı kontrol grubu olarak akut veya kronik hastalığı bulunmayan, benzer yaş grubunda 40 çocuk alındı. Pediatrik Allerji kliniğince hastaların klinik ve laboratuar değerlendirmesi yapıldı. Astım hastaları hastalık şiddetine göre hafif intermittan, hafif persistan ve orta persistan olarak sınıflandırıldı. Alınan kan örneklerinden serum leptin, adiponektin, karnitin, IL-6, CRP, haptoglobulin, lipid profili, total IgE ve eozinofil düzeyleri değerlendirildi. Astımlı çocuklarda sağlıklı kontrol grubuna göre, serum leptin, IL-6, eozinofil ve total Ig E düzeylerinin yükselmiş olduğunu, total karnitin düzeylerinin ise azalmış olduğu bulundu. Hastalık şiddetine göre oluşturulan gruplarda ise VKİ ve ilişkili parametrelerin arasında anlamlı fark olmadığı ve astım şiddeti ile VKİ ve serum adipokin düzeyleri arasında ilişki olmadığı bulundu. Çalışmamızın sonuçları bize astımlı çocuklarda hastalığın patogenezinde leptin ve karnitinin etkili olabileceğini, VKİ ve VKİ ile ilişkili adipokinlerin ise hastalık şiddetini etkilemediğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Even though there are a lot of research showing the relationship between the frequency and severity of obesity and asthma, the pathogenesis of these diseases fully elucidated. This study was planned to evaluate the relationship between asthma disease in asthmatic children with body mass index (BMI), andadipokines. In this study we took 97 patients with bronchial asthma and these children were not in acute attack period and have noother choronic disease. Also we took 40 healty children without any acute or chronic disease as control and they were in same age group. Pediatric allergy clinic made the clinical and laboratory evaluation of patients. Asthma patients classified according to the severity of the disease, as mild intermittant, mild persistent and moderate persistent. We evaluated levels of serum leptin, adiponectin, carnitine, TNF-alpha, IL-6, CRP, haptoglobulin, lipid profile, IgE and eosinophil on blood samples. Serum leptin, IL-6, eosinophils, and total IgE levels were found elevated and the total carnitine concentrations were found decreased compared with healty controls. No significant difference were found between groups according to the severity of the disease and BMI, associated parameters with BMI. Results of our study predicated that leptin and carnitine may be effective in children with asthma in the pathogenesis of the disease, BMI and adipokines associated with BMI did not affect the severity of the disease.