Çocukluk çağında santral obezitenin astım ve atopi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of association between central obesity with asthma and atopy in children
  1. Tez No: 609710
  2. Yazar: ARZU AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASİBE ARTAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çocukluk çağında astım ve obezite son dönemde prevalansı hızla artan iki büyük halk sağlığı sorunudur. Kısıtlı sayıda yapılan çalışmada çocukluk çağında astım ve atopinin santral obezite ile ilişkisi henüz netlik kazanmamış ve farklı çalışmalarda farklı sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmanın amacı santral obezite belirteçleri ve vücut kitle indeksinin (VKİ); astım, atopi ve solunum fonksiyon testleri ile ilişkisini değerlendirmektir. 7-17 yaşları arasındaki 50 alerjik astımlı, 50 nonalerjik astımlı ve 50 astımı olmayan toplam 150 çocuk çalışmaya dahil edildi. Grupların boy, ağırlık, bel çevresi ve kalça çevresi ölçüldü. Bel/kalça oranı ve VKİ hesaplandı. Solunum fonksiyon testi sonuçları kaydedildi. Antropometrik ölçümlerin astım, atopi, obezite ve birbirleriyle olan ilişkisi analiz edildi. İstatistiksel olarak p değerinin
Özet (Çeviri)
Childhood asthma and obesity are two major public health problems that have recently increased in prevalence. In a limited number of studies, the association of asthma and atopy with central obesity in childhood has not yet been clarified and different results have been obtained in different studies. The aim of this study was to evaluate the relationship between the markers of central obesity and body mass index (BMI); asthma, atopy and pulmonary function tests. A total of 150 children aged between 7-17 years with 50 allergic asthma, 50 nonallergic asthma and 50 controls were included in the study. Height, weight, waist circumference and hip circumferenceof the groups were measured. Waist / hip ratio and BMI were calculated. Pulmonary function test results were recorded. The relationship between anthropometric measurements, asthma, atopy, obesity and each other was analyzed. A p value of