Re-making of space: How Uighur immigrants coped with the unfamiliar
Mekanın yeniden üretimi: Uygur göçmenlerin bilinmeyenle başetme süreçleri
- Tez No: 638077
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ASİLİSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abdullah Gül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ev, bir mekân ve insanlara sağladığı ilişkiler bütünü olarak günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Göç deneyimi ile ortaya çıkan koşullar, kavramın benzersiz bir bağlılık, arzu, ihtiyaç ve ikilem kaynağı gibi özelliklerini öne çıkmaktadır. Günümüze değin, göçmenlerin yaşam ve ev alanlarına ilişkin pek çok şey yayınlanmış olsa da yuva kavramının geçmişi ve aşina olunan evi terk etmenin etkilerini ve onu dışarıda yenileme ihtiyacını keşfeden yeni bir araştırma yöntemi; göç deneyiminin göçmenler üzerindeki etkisini anlamak üzere oldukça faydalı olacaktır. Yuvasını geride bırakan kişiler, fiziksel olarak içinde yaşayacakları yeni bir ev bulabilmiş olsalar bile; o evin yuvaya dönüşmesi belirli bir yaşanmışlık ve deneyim süreci gerekmektedir. Peki bu süreç hangi olguları barındırır? Dahası, bu dönüşüm sürecini doğru anlamak; göç hareketinin bireyler ve toplumlar üzerindeki etkisini insancıl bir şekilde yönetebilmek mümkün kılar mı? Bu sorular ışığında, tez çalışması, Uygur kökenli göçmen bir ailenin deneyimleri üzerinden, göç deneyimleri ve ev algılarını anlamak üzere hazırlanmıştır. Tez çalışması, araştırma sürecine göç teorilerinin göçün bireylerin yaşamları üzerindeki etkilerini nasıl açıkladığını analiz etmekle başlar. Ardından, yer algısının göç sürecindeki rolünü inceleyerek araştırmasını devam ettirir. Öncül araştırma süreci sonunda kazanılmış teorik bilgiler, göç deneyiminin günlük yaşama etkisini, göçmen bir ailenin adaptasyon deneyimlerini üzerinden yorumlamak da kullanılır. Son olarak, tez çalışması, yuva kavramının göçmenlerin günlük yaşamları üzerindeki etkilerini ortaya çıkararak araştırmasını sonuçlandırır ve ileri tartışmalar için bir temel oluşturur.
Özet (Çeviri)
Home is at the heart of daily life as a place and a special relationship therewith and, as a notion that grants a unique source to look through the window to the notions of attachment, desire, need and dilemma, is also the space to look into where the same issues brought into individuals' lives by international migration. The aim of this thesis research is to understand Uighur immigrants' adaptation process with the new environment and provide an insight into the scholarly work about adaptation and integration processes on the migratory process. Even if those who have left their home have been able to find a new house to live in; transforming that house into a home requires a certain time and experience. So, what necessities that this transformation demands? If the transformation process understood elaborately, will it be manageable in terms of it's the impact on individuals and communities? Hence, this thesis research intends to enlighten the mentioned process by providing an insight into knowledge of an immigrant family's experiences in making the unfamiliar familiar. To comprehend the ways of how home constitutes the feeling of belongingness in immigrants' daily lives, thesis research starts with analyzing how migratory theories explained the effects of migration on individuals' lives. Then, research continues to look through how sense of place portrays its reflection in migratory process. Afterwards, the theoretical knowledge has been gained used for interpreting the experiences of an immigrant family's during their adaptation process. Finally, thesis study completes its research by revealing the effects of home environment into immigrants' daily lives, and creates a basis for further discussions.