Bilgisayar programcılarında kişilik özellikleri ve sirkadiyen ritmin iş verimliliğine etkisi
The effect of personality traits and circadian RHYTHM on work productivity in computer programmers
- Tez No: 638089
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Psikoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hızlanan yaşam temposu, stres, taahhüt sıkışıklıkları, çalışanların iş verimliliğini etkilemekte ve yoğun çalışma koşulları, yaşanan kaygılar sirkadiyen ritimlerini bozmaktadır. Bu araştırmada, bilgisayar programcılarında kişilik özellikleri ve sirkadiyen ritmin, iş verimliliğine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, 45 kadın ve 178 erkek olmak üzere toplam 223 kişiden oluşmaktadır. Çalışmada, 2018 TFS commit verileri ve 2017-2018 tarihlerinde yazılımcılara uygulanmış olan NEO PI-R kişilik envanter sonuçları kullanılmıştır. Bilgisayar programcılarının kişilik özellikleri verisi ve sirkadiyen çalışma verisi istatistiksel analiz yöntemlerine tabi tutularak, hipotez testleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmada bazı kişilik özelliklerinin sirkadiyen ritim ile ilişkisi olduğu gözlemlenmiştir. NEO PI-R kişilk boyutlarından geçimlilik ve sorumluluk boyutlarının, 06:00-12:00 saat aralığında edit işlemi ile pozitif ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Ek olarak, NEO PI-R kişilk boyutlarından dışadönüklük boyutunun 12:00-18:00 saat aralığında delete işlemi ile negatif ilişkisi olduğu bulgulanmıştır. Yazılımcıların sirkadiyen ritimlerini incelediğimizde mesai saatleri dışında çalışma yaptıkları gözlemlenmiştir. Demografik verilerin kişilik boyutlarına etkisi incelendiğinde, kadın yazılımcıların daha dışadönük özellikte oldukları görülmüştür. Yaşları 20-30 yaş arasında ve 0-5 yıl deneyimli yazılımcıların açıklık özelliğinin daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmamızda, NEO PI-R kişilik boyutları ve alt boyutlarına yönelik olarak Cronbach alpha güvenilirliği %81,1-%92,1 arasında bulunmuş ve güvenilirlik değerinin oldukça yeterli olduğu tespit edilmiştir. Tüm bu sonuçların, bilgisayar programcılarının iş verimliliği üzerinde etkili olabilecek, kişilik özellikleri, sirkadiyen ritim düzenlemeleri ve araştırmaları için kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Accelerated life pace, stress, commitment jams affect the work productivity of the employees and intense working conditions, anxiety disturb the circadian rhythms. In this study, the effect of personality traits and circadian rhythm on work productivity in computer programmers were investigated. The sample of the study consists of 223 people, 45 women and 178 men. In the study 2018 TFS commit data and NEO PI-R personality inventory results that were applied to the developers between 2017-2018 were used. Hypothesis tests were performed by subjecting the personality traits data and circadian working data of computer programmers to statistical analysis methods. In the research, it was observed that some personality traits were related to the circadian rhythm. It was determined that the compatibility and responsibility dimensions of NEO PI-R personality dimensions were positively correlated with the editing process between 06:00-12:00 hours. In addition, it was found that the extroversion dimension, which is one of the NEO PI-R personality dimensions, has a negative relationship with the deletion process between the hours of 12:00-18:00. When we examined the circadian rhythms of the developers, it was observed that they worked outside the working hours. When the effects of demographic data on personality dimensions were examined, it was seen that female software developers were more extroverted. It has been observed that the openness feature of the software developers aged between 20-30 and 0-5 years is higher. In our study, Cronbach alpha reliability was found between 81.1% and 92.1% for NEO PI-R personality dimensions and sub-dimensions and it was determined that the reliability value was quite sufficient. It is thought that all these results can be used for personality traits, circadian rhythm arrangements and researches that may affect computer programmers' work efficiency.