Pediatrik onkoloji hastalarında gümüş diamin florür uygulamasına yönelik ebeveynlerin bakış açısının değerlendirilmesi
Evaluation of parents' perspective on silver diamine fluride application in pediatric oncology patients
  1. Tez No: 859978
  2. Yazar: NAZLI BAŞAK AYNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AVŞAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, pediatrik onkoloji hastalarında gümüş diamin florür (GDF) tedavisine yönelik ebeveynlerin bakış açısını ve bunu etkileyen faktörleri değerlendirmektir. Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Anabilim Dalı Kliniği'nde tedavi gören ya da tedavi sonrası kontrol altında olan 2-6 yaş arası 100 adet çocukluk çağı kanser tanısı konulmuş hasta ve ebeveynleri çalışmaya dahil edilmiştir. Anket sonucunda elde edilen verilerin istatistiksel analizinde Ki-Kare bağımsızlık testi kullanılmış olup 2x2 tablolarda süreklilik düzeltmesi uygulanmıştır. Korelasyonlar Kendal's Tau yöntemi ile belirlenmiştir. Analizler R yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: GDF'nin veliler tarafından genel kabul oranı ön dişler için %62, arka grup dişler için %69 bulundu. Kendal's Tau korelayon sonuçlarına göre sadece ön dişler için kabul edilebilirlik ile arka dişler için kabul edilebilirlik arasında istatistiksel olarak önemli pozitif ilişki belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the parents' perspective on silver diamine fluoride therapy in pediatric oncology patients and the factors affecting it. Material and Methods: The study included 100 patients diagnosed with childhood cancer between the ages of 2-6, who were treated or were under control after treatment in Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Hematology and Oncology, and their parents. Chi-Square independence test was used in the statistical analysis of the data obtained as a result of the survey, and continuity correction was applied in 2x2 tables. Correlations were determined by Kendal's Tau method. Analyzes were performed with R software. Results: The general acceptance rate of GDF by parents was 62% for anterior teeth and 69% for posterior teeth. According to Kendal's Tau correlation results, a statistically significant and highly positive relationship was determined between acceptability for only anterior teeth and acceptability for posterior teeth.