Yansıtıcı düşünme etkinlikleri ile zenginleştirilmiş REACT stratejisinin öğrencilerin yansıtıcı düşünmelerine, fen öğrenimine yönelimlerine ve motivasyonlarına etkisi
The effect of reflective thinking activities enriched REACT strategy on students' reflective thinking, orientation to science learning and motivations
- Tez No: 638100
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA USTA GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı,“Vücudumuzdaki Sistemler'' ünitesi kapsamında planlanan yansıtıcı düşünme etkinlikleri ile zenginleştirilmiş REACT stratejisi ile öğretimin; ilköğretim 6.sınıf öğrencilerinin yansıtıcı düşünmelerine, fen öğrenimine yönelimlerine ve fen öğrenimine yönelik motivasyonlarına etkisinin incelenmesidir. Deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilen çalışma 2019 – 2020 Eğitim Öğretim yılında İstanbul ilinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim gören altıncı sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Çalışma grubunu 30'u kontrol grubu, 37'ü deney grubu öğrencisi olmak üzere 6.sınıfta öğrenim gören toplam 67 öğrenci oluşturmuştur. Uygulama ”Vücudumuzdaki Sistemler'' ünitesi içerisinde yer alan Destek ve Hareket Sistemi, Sindirim Sistemi, Dolaşım Sistemi, Solunum Sistemi ve Boşaltım Sistemi konularında 8 hafta olmak üzere toplamda 28 ders saati şeklindearaştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın problem cümlesi“İlköğretim 6.sınıf fen bilimleri dersinde ”Vücudumuzdaki Sistemler'' ünitesinde uygulanan yansıtıcı düşünme etkinlikleri ile zenginleştirilmiş REACT stratejisinin öğrencilerin yansıtıcı düşünmelerine, fen öğrenimine yönelimlerine ve fen öğrenimine yönelik motivasyonlarına etkisi var mıdır?" sorusu şeklindedir. Çalışmada veri toplama aracı olarak Yansıtıcı Düşünme Ölçeği, Fen Öğrenimine Yönelim Ölçeği ve Öğrencilerin Fen Öğrenimine Yönelik Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizi SPSS ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda deney grubu öğrencileri ile kontrol grubu öğrencilerinin Yansıtıcı Düşünme Ölçeği, Fen Öğrenimine Yönelim Ölçeği ve Öğrencilerin Fen Öğrenimine Yönelik Motivasyon Ölçeği puanları arasında anlamlı farklılık görülmemiştir ancak deney grubu öğrencilerinin Yansıtıcı Düşünme Ölçeği puanlarında uygulama sonrasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir.Yansıtıcı düşünme etkinlikleri ile zenginleştirilmiş REACT stratejisinin; deney grubu öğrencilerinin Yansıtıcı Düşünme Ölçeği, Fen Öğrenimine Yönelim Ölçeği ve Fen Öğrenimine Yönelik Motivasyon Ölçeği toplam puanlarında artış sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of REACT strategy enriched with reflective thinking activities planned within the scope of“Systems in Our Body'' on primary school 6th grade students' reflective thinking, orientation to science learning and motivation of science education. The study which was done through a semi-experimental design with a pretest posttest control group, had been conducted in 2019-2020 academic year at a secondary school in İstanbul. The study group was created by 67 studentsin the 6th grade; 30 of them were control and 37 of them were experimental group members.The application was carried out by the researcher in a total of 28 lesson hours in the ”Systems in Our Body“ unit, for 8 weeks in the subjects of Support and Movement System, Digestive System, Circulatory System, Respiratory System and Urinary System. The problem statement of the study is: ”Does the REACT strategy enriched with the reflective thinking activities applied in the“Systems in our Body”unit in the 6th grade science course of primary education have an impact on students' reflective thinking, orientation towards science learning and motivation for science learning?".Reflective Thinking Scale, Students' Motivation toward Science Learning Questionnaire and Students' Adaptive Learning Engagement in Science were collected as data collection tools. SPSS was used for the analysis of the quantitative data gathered from the study.As a result of the study, there was no significant difference between the control group and the experimental group Reflective Thinking Scale, Orientation Scale for Science Learning and the Motivation Scale of the Students for Science Learning Scale scores. but there was a significant difference found in the Reflective Thinking Scale score of the experimental group students after the application. It was determined that the REACT strategy enriched with reflective thinking activities increased the total scores of the Reflective Thinking Scale, the Orientation for Science Learning Scale and the Motivation Scale for Science Learning, for the experimental group students.