Teaching as an art of communication: An investigation into the nature of teacher immediacy and perceived attendance
Bir iletişim sanatı olarak öğretmenlik: Öğretmen yakınlık davranışları ve algılanan devamsızlık üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 638101
  2. Yazar: DEHA DİRİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENNET ENGİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın amacı Ankara'daki bir vakıf üniversitenin hazırlık okulunda öğretmen-öğrenci etkileşimi irdelemek ve bu etkileşim ile öğrencilerinin algılanan devamsızlık düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın örneklemi 180 hazırlık öğrencisinden oluşmaktadır. Nicel veriler araştırmacı tarafından geliştirilen ölçek vasıtasıyla toplanmıştır. Nicel veriyi tamamlaması için de öğrencilerle görüşmeler yapılmıştır. Verilerin analizi çıkarımsal ve betimsel istatistik yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Faktör analizi sonucunda öğretmen-öğrenci etkileşiminin dört boyutu çıkmıştır. Bunlar sözsüz yakınlık davranışları, öğretmen mizah anlayışı, öğretmenlerin sorulara verdiği karşılık ve öğretmenlerin gösterdiği ilgidir. Araştırmanın bulguları 'öğretmen mizah anlayışı' ve 'gösterilen ilginin' 'sözsüz yakınlık davranışları' ve 'sorulara verilen karşılık' boyutları kadar gözlemlenmediğini ortaya çıkarmıştır. Sonuçlar aynı zamanda öğretmenlerin yakınlık davranışları ile öğrencilerin algılanan devamsızlık düzeyi arasında önemli bir ilişki göstermiştir. Öğrenciler yakınlık davranışları sergilendiğinde daha az devamsızlık yapıldığını, derslerde yüksek katılım sağlandığını ve samimi iletişim kurulduğunu belirtmişlerdir. Öğrencilerle yapılan sonraki görüşmeler teyit edici bulgular ortaya çıkarmış ve uzaktan öğretim, öğretmen hassasiyeti, öğretmen özellikleri, ilk karşılaşmaların önemi, dikkatli mizah kullanımı gibi konularda sistematik olmayan veriler sağlamıştır. Araştırmanın bulguları eğitimsel iletişimin, öğretmenlere öğrencilerle daha iyi bir uyum yakalama fırsatı verdiği için üzerinde daha çok düşülmeyi hak ettiğini göstermiştir. Öğretmen yetiştirme programları öğretmen öğrenci arasındaki iletişimi iyileştirmeyi göz önüne almalıdır. Konu üzerinde öğretmen bakış açısını yansıtan çalışmalar da yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to delineate the nature of teacher-student interaction at a preparatory school of a foundation university in Ankara and examine the relationship between this interaction and students' level of perceived attendance. The sample for this study is consists of 180 preparatory school students. The data was gathered through the questionnaire developed by the researcher. Interviews were conducted with the students selected among the participants to supplement the quantitative data. Inferential and descriptive statistics were used for the analysis of the data. Principal axis factoring was utilized and four dimensions of teacher-student interaction emerged namely nonverbal immediacy, teacher humor orientation, teachers' response to questions and teachers' demonstrated interest. Results revealed that teacher humor orientation and demonstrated interest were not observed as frequent as nonverbal immediacy and response to questions. The results also indicated a significant relationship between instructors' immediate behaviors and students' level of perceived attendance. Students reported higher attendance, better participation in class and cordial communication with instructors when immediate behaviors were employed. Follow-up interviews with students provided confirming indications and further anecdotal evidence on topics such as careful usage of humor, importance of first encounters, teacher characteristics, teacher sensitivity, distant learning, etc. It can be concluded from the results that instructional communication deserves more attention as it gives teachers opportunity to achieve a better rapport with students. Teacher education programs need to consider the enhancement of communication between teachers and students. Further studies are needed with different samples including teacher perspectives.