48-72 aylık çocukların davranışsal öz düzenleme becerileri ile sosyal değer kazanımlarının incelenmesi
The examination of 48-72 month children's behavioral self-regulation skills and social value gains
- Tez No: 638103
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP DEMİRİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırma, okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 48-72 aylık çocukların davranışsal öz düzenleme becerileri ile sosyal değer kazanımlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Ankara ili, Çankaya ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı anasınıfları ile anaokullarına devam eden 48-72 aylık 178'i kız, 199'u erkek olmak üzere toplam 377 çocuk ile yürütülmüştür. Araştırmada çocuklar ve aileleri ile ilgili gerekli bilgilere ulaşabilmek için“Kişisel Bilgi Formu”; çocukların davranışsal öz düzenleme becerini belirlemek için“Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği (ÇODDÖ)”; çocukların sosyal değer kazanımlarını belirlemek için“Okul Öncesi Sosyal Değerler Kazanımı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde bağımsız değişkenlerin kategori sayısına göre ikili karşılaştırmalarda Mann Whitney U testi kullanılırken, çoklu karşılaştırmalarda ise Kruskal Wallis H Testi kullanılmıştır. Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği (ÇODDÖ) ve Okul Öncesi Sosyal Değerler Kazanımı Ölçeği puanları arasındaki ilişkiler Spearman Korelasyon Testi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the behavioral self-regulation skills and social value gains of children 48-72 months of attending preschool education institutions. The research was conducted with total of 377 children, 178 of whom were girls and 199 of whom were boys at 48-72 months of age, who attended kindergartens and kindergartens under the Ministry of National Education in Çankaya, Ankara province. In the research,“Personal Information Form”was used to obtain the necessary information about children and their families,“ Child Behavior Rating Scale (CBRS)”was used to determine the behavioral self-regulation skills of children, and“The Scale for Preschool Social Values Acquisition”was used to determine the social value gains of children. In the analysis of the research data, Mann Whitney U test was used for binary comparisons according to the category number of independent variables, while the Kruskal Wallis H Test was used for multiple comparisons. The relationship between Child Behavior Rating Scale (CBRS) and (The Scale for Preschool Social Values Acquisition) scores was examined by Spearman Correlation Test.