5. sınıf matematik dersi üçgenler ve dörtgenler konusunun öyküleme yoluyla öğretimin akademik başarı ve kalıcılığa etkisi
The effect of teaching throughts and fourshots on the academic achievement and permanentity of teaching through stories
  1. Tez No: 638107
  2. Yazar: PINAR ULUPINAR ÖZKUZUKIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL KAYABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada 5. sınıf matematik dersi üçgenler ve dörtgenler konusunun öyküleme yöntemi ile öğretiminin akademik başarı ve kalıcılığa etkisi incelenmiştir. Araştırma, 019-2020 öğretim yılında Ankara'nın Keçiören ilçesindeki A Okulu 5.sınıfında öğrenim gören 50 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin 25'i deney grubunda, 25' i kontrol grubunda yer almıştır. Deney grubunda üçgenler ve dörtgenler konusu öyküleme yöntemi ile işlenmiştir. Kontrol grubunda ise Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği uygulanmakta olan yöntem ile ders işlenmiştir. Araştırmada deneysel desenlerden“Ön test, Son test Kontrol Gruplu Yarı Deneysel Desen”kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama süreci her iki grupta da beş hafta sürmüştür. Araştırmada 5. Sınıf öğrencilerinin başarı düzeylerini ölçmek ve karşılaştırmak amacıyla Matematik Başarı Testi ve öğrencilerin öğrendiği bilgilerin kalıcılığını belirlemek amacıyla Kalıcılık Başarı Testi kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesi, bilgisayar ortamında yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre, Öyküleme Yönteminin, Meb' in belirlediği uygulanmakta olan yönteme göre öğrencilerin akademik başarılarını artırmada daha etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca Öyküleme Yönteminin öğrencilerin öğrendikleri bilgilerin kalıcılığını artırmada uygulanmakta olan yönteme göre çok daha fazla etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of teaching the subject of the 5th grade mathematics course triangles and quadrilateral with the Storytelling Method on academic success and permanence was investigated. The research was carried out with 50 students studying in 5th grade of A school in Keçiören district of Ankara in the 2019-2020 academic year. 25 students were in the experimental group and 25 were in the control group. The lesson was taught with the Storytelling Method in the experimental group. In the control group, the lesson was taught by the method applied by the Ministry of National Education.“Pre-test, Post-test, Control Group, Semi-Experimental Pattern”was used in the research. The implementation process of the research took five weeks in both groups. In the research, Mathematics Achievement Test was used to compare and measure the success levels of 5th grade students, and the Persistence Achievement Test Test was used to determine the permanence of the acquired information. Data analysis was done in computer environment. According to the results of the research, it has been revealed that the Storytelling Method is more effective in increasing the academic achievement of the students compared to the applied method determined by Meb. Also, it is revealed that the Storytelling Method is much more effective than the method that is applied in increasing the permanence of the information that students learn.