Uzaktan eğitimde keman eğitiminin uygulanabilirliğine yönelik öğretim elemanı ve öğrenci görüşleri (Gazi Üniversitesi örneği)
Lecturers and students opinions about the applicability of violin training in distance education (Example of Gazi Universty)
  1. Tez No: 638108
  2. Yazar: BUSE ALDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. FERDA GÜRGAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs yaşamın her alanında olduğu gibi eğitimde de değişikliklere neden olmuştur. Ülkemizde bu süreçte yüz yüze eğitime ara verilerek eğitimin sürdürebilirliğini sağlamak amacıyla uzaktan eğitime başlanması gerekli görülmüştür. Bu araştırmada“uzaktan eğitimde keman eğitiminin uygulanabilirliği”amacıyla öğretim elemanı ve öğrenci görüşleri alınarak öneriler getirilmiştir. Anketler, Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda on haftalık uzaktan eğitim uygulamaları sonunda keman eğitimcileri ve lisans öğrencilerine uygulanmıştır. Anket sonucunda elde edilen bulgulara göre, yükseköğretim kurumlarında uygulanmakta olan keman dersinin belirlenen temel amaç ve ilkeler doğrultusunda kısmen de olsa gerçekleştirilebildiği, öğrencilerin çalgıya daha fazla zaman ayırdığı ve eğitiminde sürekliliğin sağlanarak teknolojinin daha etkin kullanılabildiği sonucuna varılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, keman derslerinin kaydedilmesiyle öğrenci ve öğretim elemanı kendini değerlendirebilmekte ve öğrenciler kendi öğrenme sorumluluğunu alabilmektedir. Bu araştırma, internet erişiminden kaynaklı iletişim sorunlarının çözümlenerek ve ders sürelerinin arttırılarak keman eğitimi dersinin daha iyi uygulanabileceği sonucunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The coronavirus, which influenced the world, caused in education as in all areas of life. In our country it was considered necessary to start distance education in order to ensure the sustainability of education by interrupting face-to-face education. In this research suggestions were made by taking the opinions of lecturers and students for the purpose of“applicability of violin education in distance education”. The surveys were applied to violin educators and undergraduate students at the end of ten weeks of distance education practices at Gazi Faculty of Education Department of Music Education According to the result of the survey it was concluded that the violin lesson taught in higher education institutions could be partly performed according to the basic goals and principles. Also it was proved that the students spent more time on the instruments and technology could be used more effectively by ensuring continuity in education. According to the results of the research, lecturers and students can evalatue themselves by recording violin lessons and students can take responsibility for their own learning. This research reveals that violin education lesson can be applied better bt resolving communication problems arising from internet access and increasing the duration of the lesson.