Argümana dayalı mühendislik tasarım sürecindeki grup içi tartışmaların incelenmesi
Investigation of group discussions in argument driven engineering design process
- Tez No: 638115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR NAMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilimleri öğretmen adaylarının argümana dayalı mühendislik tasarım sürecindeki grup içi tartışmalarının incelenmesidir. Çalışmanın katılımcılarını Doğu Karadeniz'de bir devlet üniversitesinde öğrenim görmekte olan, 2019-2020 eğitim öğretim yılının güz döneminde Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı dersine kayıtlı 21 fen bilimleri öğretmen adayı oluşturmaktadır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden iç içe geçmiş tek durum deseni kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama araçlarını ise etkinlik sürecinde alınan ses kayıtları ve etkinlik uygulama kağıtları oluşturmaktadır. Ses kayıtlarının analizinde hem betimsel analiz hem de içerik analizi yöntemi kullanılırken, etkinlik uygulama kağıtlarının analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda belirlenen problemin çözümü için çalışan öğretmen adaylarından oluşan bazı grupların düşük tartışma performansı bazı grupların ise yüksek tartışma performansı gösterdikleri, tüm grupların genel olarak tasarımın yapılandırılma sürecinde gelen geribildirimleri eleştirerek dikkate almadıkları ancak tasarımların test edilmesi sonrasında geribildirimleri dikkate aldıkları görülmüştür. Ancak yüksek performans gösteren grupların gelen geribildirimlerden bazılarını dikkate alarak tasarımlarını yapılandırdıkları da görülmüştür. Bu sonuçlar doğrultusunda bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate preservice science teachers' group discussions in argument-driven engineering design process. The participants of the study are 21 science teacher candidates who were studying at a public university in the Eastern Black Sea Region and were enrolled in Instructional Technologies and Material Design course in the fall semester of the 2019-2020 academic year. In this study, an embedded single case study design was used which is one of the qualitative research methods. The data collection tools of the research constitute audio recordings and worksheets received during the activities. While descriptive analysis and content analysis method were used in the analysis of sound recordings, content analysis was used in the analysis of workseets. As a result of the research, it was seen that some groups of preservice teachers, working for the solution of the given problem had low discussion performance and some groups showed high discussion performance, not all groups criticized the feedback that was received in the design process, but they took the feedbacks into consideration after the designs were tested. However, it was also been observed that high performing groups structure their designs by considering some of the incoming feedback. Some implications were made in line with these results.