Yaratma süreci-imgelem-biçimleme
Process of creation-imagination-forming
- Tez No: 63812
- Danışmanlar: PROF. REMZİ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yaratma sureci içinde sanatçı doğaya, nesnel gerçekliğe karşı imgesel bir yaklaşım içindedir, herhangi bir nesnenin işlevi ve biçiminden çok uyandırdığı imge önemli bir yer kaplamaktadır, imgelem ise bir yeti olarak yaratma sürecinin her aşamasında etkin durumdadır. Herhangi bir nesne, olay, olgu, düşünce ve imge sanatçının imgeleminde yeni bir dünya yaratacak öğelerdir. Sanatçı doğayı, gerçekliği imgesel olarak algıladığı için imgeleminde kurulacak yeni dünyanın gelişimi de imgesel olacaktır. Bu durumda sanatsal yaratımda imge bir tavır, bir yaklaşım olarak, imgelem ise yeniden kurucu, yaratıcı, üretici doğal, zihinsel bir yeti olarak yer almaktadır. Sanatçının imgeleminde imge, öznel bir gerçekliğin öğelerine dönüşmekte ve bu sonuç yine imgesel olarak belirmektedir. insan doğasında bulunan ve yaşamda birincil derecede önem taşıyan ve bir yeti olarak ele alınan imgelemin, sanat yapıtının içeriğinin oluşumunda ve yapıtın varlık şartı olan maddi biçimin sağlanmasında önemli bir rolü bulunmaktadır. Sanatçının etkilenimleri, birikimleri dolayısıyla yaşamının yansıları imgelemde dönüştürülerek, biçimlenip somutlaştırılarak öznel bir dünya kurulmaktadır. Sanatçının imgeleminde bu dünyanın somutlaşmasıyla ve buna bağlı olarak sanat yapıtının düşüncesinin-içeriğinin belirmesiyle birlikte bu öznel dünyaya bir varlık kazandırma gereksinimi de oluşmaktadır. Böylece sanatçının dünyasının maddi bir biçime aktarılması yeni bir serüven yaratmaktadır. Bu biçimleme aşamasında sanatçı düşüncesine maddi varlık kazandıracak biçimi bulmak amacıyla yine nesnel dünyaya yönelmektedir. Ancak hiçbir zaman gerçekliği olduğu gibi yansıtmamakta, imgelem bir nesne ya da bir biçimi11 kurgulamakta, dönüştürmekte ve oluşturduğu öznel gerçekliğin yansılarını sağlayacak şekilde biçimlemektedir. Dolayısıyla maddi bir biçim sanatsal düşüncenin taşıyıcısı olurken aynı zamanda imgelemde yeni açılımlar yapacak bir öğe olabilmektedir. Sanat yapıtında biçimleme imgelemden, imgelem ise sanatçının yaşamının bütün etkilenimleriyle beslenen bir süreçten kaynaklanmakta, böylece sanatsal yaratım geniş bir alana yayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the process of creation, the artist has an imaginary approach towards the nature objective reality, and the image that an object stimulates, holds more significant place than its function and form. As an ability, imagination is active in every stage of creation. Any object, event, phenomenon, thought and image is an element that will create a new world in artist's imagination. Since the artist percieves the nature and reality as imgaes, he/she creates a new world in his mind also in form of images. In artistic creation, the image plays the role of an attitude or an approach and imagination acts as a natural and intellectual ability which has reforming, creative and productive aspects. Within the mind of the artist images transform into the element of subjective reality and the result of this transformation appears, again, in form of images. Imagination, which exists in human nature and bears a primary importance in life and which is considered as an ability, has an important role in formation of the content of work of art and its substantial form which is the existential condition for work of art. Influences on the artist, his/her experiences, thus the reflections of his/her life are transformed through imagination, formed and transformed into concrete from to create a subjectivğe world. By transforming this world in concrete form in artist's imagination and accordingly through emergence of the idea-content of work of art, a need rises to materialize this subjective world. By this way transformation of artist's world into a concrete form becomes an adventure. In this stage of forming the artist turns towards the objective world in order to find out a form to materialize his/her idea. However he/she never reflectsIV the reality as it is and imagination transforms and puts an object or form in a new order and forms it to obtain the reflections of the subjective reality which it has created. So a concrete form can be the symbol of an artistic idea while it can also be a broadening element for the imagination. In a work of art, form emerges from imagination and imagination is formed through a proceess which is fed by the all experiences in the life of an artist and thus artistic creativity spreads over a wide area.