The possible influence of Arianism on Nestorius and Nestorian teachings
Aryanizm'in Nestoryus ve Nestoryan öğretiler üzerindeki muhtemel etkileri
  1. Tez No: 638130
  2. Yazar: MURAT KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RİCHARD DİETRİCH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Hz. İsa'nın ilahi ve beşeri tabiatına ilişkin tartışmaların en belirgin ve somut örneği Aryus'un öğretileri sonucu ortaya çıkmıştır. İznik Konsili (325) neticesinde aykırı görüşleri nedeniyle Aryus ve takipçileri sapkın olarak ilan edilmiştir. Bu konsilin sonucunda da aforoz edilen Aryus, sürgüne gönderilmiş ve sürgün yıllarında ölmüştür. Ancak Aryus'un takipçileri mevcudiyetlerini sürdürebilmişler ve özellikle Bizans topraklarında Aryus'un öğretilerini devam ettirmişlerdir. Bu nedenle de Konstantiniye Aryusçuların faaliyet gösterdikleri önemli bir merkez olmuştur. Öte yandan Aryus'un başlattığı tartışmalar, beşinci yüzyılda Hristiyan dünyasında bir patlama haline gelmiştir. Nestoryus, Hristiyan aleminin yükselen merkezi olan Konstantiniye şehrinde Patriklik mertebesine erişmiştir. Nestoryus nutuklarında her daim Aryusçulara ve Aryan öğretilere karşı olduğunu dile getirmiştir. Her ne kadar Nestoryus'un söylemleri bu eğilimde olsa da hakikat farklıydı. Heretik Aryusçuların karşısında olduğunu beyan eden Nestoryus aslında Aryus'un öğretilerine benzer bir teoloji öğretiyordu. Beşinci yüzyılda, Aryusçular istenmeyen insanlar olarak etiketlenmişti ve herhangi bir bireyin Aryus kimliğini taşıması ya da Aryusçu bir gruba mensup olarak tanınması kabul edilebilir bir durum değildi. Bu nedenle, toplumda birçok Aryus takipçisi olmasına rağmen, bu insanlar aforoz edilme kaygısından dolayı Aryan kimliklerini saklamışlardır. Nitekim, altını çizmek gerekir ki Nestoryus da Aryan yanlarını saklamış olan bir din adamı olmuştur. Eğer o, Aryan yanlarını saklamasaydı, Konstantiniye gibi Hristiyan dünyasının yükselen bir şehrine Patrik olarak tayin edilemezdi. İşte bu çalışmada Nestoryus'un öğretilerinin şekillenmesinde Aryus'un muhtemel etkilerinin olabileceği tartışıldı. Ayrıca bu çalışmada karşılaştırmalı olarak Nestoryus'un Aryanizimle olan muhtemel etkileşimi gözler önüne serilmiş ve Nestoryus'un öğretilerinde büyük etkisi olan Arius ve Aryanizm'in benimsenmesine imkan tanıyan faktörler incelenip, Nestoryus'un neden Aryanizm'inden etkilenmiş olabileceğine yönelik dönemin dini, siyasi ve sosyal koşullarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The controversy of Arius was one of the clearest and significant examples of the discussions regarding the divinity and humanity of Christ. These topics were discussed during the council of Nicaea in 325 which was also accepted as the first ecumenical council in the history of Christianity. As a result of this council, Arius was declared a heretic. However, many Arians who had been already declared as a heretic could continue to practice their Arian teachings throughout Byzantine territories. In the 5th century, the discussions related to the nature of Christ, and the concept of Logos has continued and these discussions that emerged during the Arian controversy turned to an explosion by Nestorius and Cyril of Alexandria. It was claimed that Nestorius, Patriarch of Constantinople always said in his speeches that he has disagreed with Arians and Arian theology. Although Nestorius saw himself as a defender of Christian faith against the heresies, however, the truth was different. In other words, Nestorius who has been said to be strictly against Arians seemed to have practiced similar dogmas or teachings with Arians at certain points. During the fifth century, Arians were the group of people whom the public has not liked and during this century, being an Arian or having Arian title or belonging any Arian groups was not a comfortable position for any person. Therefore, in society, there were many people who could hide their Arian sides in case they might be charged and excommunicated. I think that Nestorius was one of those who was successfully able to hide his Arian sides as it is understood from sources. If Nestorius did not hide his Arian sides, it is accurate that, he could not become the Patriarch of Constantinople. Therefore this thesis, examines whether there were possible influences of Arius and Arianism on Nestorius and his teachings by comparing them with each other and by examining their interactions with each other.