Eşrefoğlu Rûmî'nin Nasîhatnâme, Mâzeretnâme, Hayretnâme ve İbretnāme isimli mesnevileri (inceleme, metin, bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük)
Nasîhatnâme, Mazeretnâme, Hayretnâme and Ibretnâme of Eşrefoğlu Rûmî concordance and functional dictionary
- Tez No: 638132
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 5681
Özet
Eșrefoğlu Rumi 1379 yılında İznikte doğmuştur. İlk eğitimini ailesinden alan Eşrefoğlu, daha sonra Bursa'daki Çelebi Mehmet Medresesine giderek eğitimini tamamlar. Eğitim hayatından sonra tasavvufa yönelen Eşrefoğlu, Emir Sultanin tavsiyesi üzerine Ankara'da bulunan Hacı Bayram Veli'ye gider. Hacı Bayramı veli den tasavvuf dersleri alır. Hacı Bayramı Veli'nin tavsiyesi üzerine son tasavvuf eğitimini de Suriye de bulunan Şeyh Hüseyin Hamani'den alarak memleketi İznik e döner. Kadiri tarikat ina bağlı bir tarikat olan Eşrefiye tarikatıni kurar. Eșrefoğlu Rumi dini ve tasavvufi şiirler yazmıştır. Eșrefoğlu şiirlerinde Allah sevgisi, peygamber sevgisi, insan sevgisi, tabiat sevgisi, iyi insan olma gibi konuları işlemiştir. Eșrefoğlu Rûmî'nin bu çalışmamıza konu olan üç eseri şunlardır: Nasihatname, Hayretname ve Mâzeretnâme'dir. Nasîhatnâme 821 beyit, Mâzeretnâme 364 beyit, Hayretnâme 118 beyit ve İbretnâme 885 beyittir. Eșrefoğlu, bu eserlerinde insanlığa öğütler verir. İyi insan nasıl olunur, bir çocuk nasıl yetiştirilir, mutlu olmanın yolları, inancın faydaları gibi konuları işler.
Özet (Çeviri)
Esrefoglu Rumi was born in 1379 in Iznik. Firstly Esrefoglu educated by his family then he complated his education Celebi Mehmet Medresesi in Bursa. He faced mysticism after his education and he has gone to Haci Bayram Veli who resided in Ankara by Emir Sultan's advice. He was educated about mysticism in Ankara by Haci Bayram Veli. Finally he was gone to Syria to be educated by Seyh Hamani by Haci Bayram's advice. He went back to Iznik which is his hometown. After that he established Esrefiye sect which is subject to Kadiri sect. Esrefoglu's poems is about love of Allah, Prophet Mohammad, human, nature and being good human. Our study will be about Esrefoglu's three work. They are Nasihatname, Hayretname and Mazeretname. Nasihatname includes 821 couplets. Mazeretname includes 373 couplets. Hayretname includes 118 couplets. İbretnâme includes 885 couplets. Esrefoglu adviced to humans in the works. These are“How can are we a good human?”,“ How can raise a child?”etc.