Elektronik bankacılık
Electronik banking
  1. Tez No: 63814
  2. Yazar: ERSİN ŞENKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, elektronik bankacılık konusunda gelişmeleri değerlendirmek, yeni teknolojik elemanlarını ve bunların Dünya ve Türkiye Bankacılık Sistemindeki yerini araştırmaktır. Ayrıca elektronik bankacılığın bankaların verim artışına etkileri incelenmiştir. 1. Bölüm'de elektronik bankacılığın tanımı yapılmıştır. Elektronik bankacılığın geçmişten günümüze gelişimi ve bu gelişimi doğuran etkenler incelenmiştir. 2. Bölüm'de elektronik bankacılık ürün ve hizmetleri ele alınmıştır. Bu bölümde otomatik vezne makinalan, kredi kartları, banka kartları, satış noktası terminalleri, telefon bankacılığı, ev/işyeri bankacılığı, finansal elektronik veri alışverişi, SWIFT incelenmiş ve bu alanlardaki örnek uygulamalara yer verilmiştir. Gelişen teknolojiyle birlikte elektronik bankacılığa getirilen yenilikler ve bunların ilk uygulamalarından 3. Bölüm'de bahsedilmiştir. Bu bölüm bellek kartları, biometri, intranet ve internet bankacılığı konularını içermektedir. Ayrıca bölüm sonunda dünyada bankaların teknolojik yatırımları değerlendirilmiştir. 4. Bölümde elektronik ödeme sisteminin parasal gelişmeler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Elektronik ödeme sisteminin etkilediği alanlar; faiz oranlan, para ve kredi hacmi, para politikası uygulamasında gecikmeler, banka karlılıkları, senyoraj, merkez bankalarının bağımsızlığı, banka sistemi ve banka denetimi olarak sayılabilir. Türkiye'de elektronik bankacılık ve geleceği konusuna 5. Bölüm'de yer verilmiştir. Bu bölümde, genel durum değerlendirmesi ve bireysel bankacılık konusunda Türk Bankalar'ının eğilimlerine değinilmiştir. Türk Bankalan'nın yatırımları ve yakın gelecekteki yatırım tercihleri araştırılmıştır. Ayrıca bu bölümde Internet Bankacılığı ve Merkez Bankası EFT Sistemi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The summary of this study is to appraise the improvements on electronic banking, to research new technological components and effect of these components on World and Turkey Banking Systems. Furthermore, the effects of electronic banking on productivity of banks is discussed. In Chapter 1, addition to giving the definition of electronic banking, the development of Electronic Banking from past to today and the factors that caused this development is examined. In Chapter 2, products and services of electronic banking is discussed. In this chapter, automatic teller machines, credit cards, banking cards, EFTPoS, telephone banking, home/office banking, financial electronic data interchange, and SWIFT is explained and example applications are discussed. Through the improvements on technology, the renewals on electronic banking and first applications of these are the subject of Chapter 3. This chapter includes the topics of smart cards, biometry, intranet and banking on internet. Also, at the end of this chapter, the technological investments of banks are evaluated. In Chapter 4, the effects of electronic payroll systems on monetary developments are examined The areas that electronic payroll system affects can be summarized as interest rates, money and credit potential, delays on money applications, float, banking systems and control of banks. Electronic banking in Turkey and its future is discussed in Chapter 5; including general state and the attitudes of Turkish banks through personnel banking. The investments of Turkish banks and the investment choices are researched. Also; in this chapter, Banking on Internet and EFT system on Central Bank are introduced.