Miras hukukunda favor testamenti ilkesi
The principle of favor testamenti in inheritance law
  1. Tez No: 638147
  2. Yazar: YUSUF ALPER TÜYLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP İPEK İŞLETEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Mirasbırakanın son arzularına duyulan geleneksel saygının bir başka ifadesi olan favor testamenti ilkesi, bir ölüme bağlı tasarrufun farklı şekillerde yorumlanmasının mümkün olduğu hallerde, tasarrufu geçersiz kılacak olan değil, ayakta tutacak olan yorumun tercih edilmesi gerekliliğini ifade etmektedir. Favor testamenti ilkesi, birçok yorum kuralı gibi Roma Hukuku'ndan bugünkü Hukukumuza intikal etmiştir. Favor testamenti ilkesi uyarınca ölüme bağlı tasarrufun geçerliliği lehine yorum yapılabilmesinin de bazı sınırları bulunmaktadır. Bu kapsamda, lehe yorum için birtakım şartların gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Buna göre, tasarruf lehine yorum yapabilmek için öncelikle, bir ölüme bağlı tasarruf mevcut olmalıdır. Bu kapsamda incelenen ikinci şart, mirasbırakanın amacının belirlenebilir olmasıdır
Özet (Çeviri)
The principle of favor testamenti, another expression of traditional respect for the last desires of the testator, expresses that in cases where it is possible to interpret a testamentary disposition in different ways, it is necessary to prefer the interpretation that will keep the disposition, not the one that will override it. The principle of Favor testamenti, like many interpretation rules, has been transmitted from Roman Law to our present Law. There are some limitations to interpret in favor of the validity of testamentary dispositions, in accordance with the principle of favor testamenti. In this context, certain conditions must have been fulfilled for interpretation. Accordingly, in order to be able to interpret in favor of dispositions, a testamentary disposition must first be in existence. The second condition is that the purpose of the testator should be determinable.