Fuar-marka şehir ilişkisi: İzmir Enternasyonal Fuarı üzerine tarihsel bir araştırma
The relationship between fairs-city branding: A historical study on İzmir International Fair
  1. Tez No: 638164
  2. Yazar: EMRE SAMANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KOZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Dünya üzerinde küreselleşmenin getirdiği rekabet ortamı ve mevcut pazardan pay alabilme çabalarının artması, mal ve hizmet satıcıları kadar turizmin önemli bir unsuru olan şehirlerin başarısını da etkilemektedir. Şehirler, sahip oldukları güçlü yanları kullanarak turizm hareketlerini arttırmaya çabalamaktadır. Bu kapsamda, fuarlar da turizm hareketlerinde artış sağlayan önemli faktörlerden biridir. Şehirler organize ettikleri fuarlar sayesinde adlarını ulusal ve uluslararası alanda duyurabilmektedir. Yaptıkları istikrarlı yatırımlar ile birlikte fuarcılık sektöründe marka bir şehir olabilme şansını yakalayarak rakipleri karşısında öne çıkabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, günümüzün turizm anlamında çekici unsurlarından biri olan fuarların marka şehir yaratma konusunda katkısına ulaşmak ve bunu İzmir'in en köklü organizasyonu olan İzmir Enternasyonal Fuarı'nın şehre yaptığı katkıların dönemlere göre gelişimi ve değişimi üzerinden değerlendirmektir. Çalışmada görüşme yöntemi kullanıldı. Kartopu örneklemeden yararlanarak İzmir Enternasyonal Fuarı'nın gelişim sürecine hâkim olan, fuarı uzun yıllar boyunca deneyimleyen farklı meslek gruplarından yirmi kişiye ulaşıldı. Görüşme sonucu elde edilen verilere içerik analizi uygulandı. Bulgular, İzmir Enternasyonal Fuarı'nın özellikle geçmiş dönemlerinde ekonomik, sosyal, kültürel, tanıtım-pazarlama ve turizm açılarından şehrin gelişimine önemli katkılar sunduğunu, şehrin adını bir marka olarak duyurabildiğini ortaya koymaktadır. Fakat bu araştırmada çağın değişmesi ve ihtisas fuarlarına yönelim, belediye yönetimlerinin ve İZFAŞ'ın uygulamaları, fuarın ekonomik özelliğinin azalması, iletişim teknolojilerinin gelişmesi nedenleriyle günümüzde fuarın eski önemini kaybettiği sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization across the world brings about the competitive environment and the increasing efforts to obtain a share from the existing market affect the success of cities as an important element of tourism, as much as goods and services of suppliers. Cities try to increase their tourism movements by using their strengths. In this context, fairs are one of the important factors that increase tourism movements. Cities can make their names, both nationally and internationally, due to the fairs organized. With the stable investments they have made, it has the chance to become a brand city in the fair industry and stands out against its competitors. The aim of this study is to assess the contribution of fairs, which is one of the attractive elements of today's tourism, in creating a brand city, and to evaluate this through the development and change of the contributions made by İzmir International Fair to the city, the most rooted organization of İzmir. The study applied an interview method. Using the snowball sampling, the study findings are based on the data collected out of twenty people representing different professions who have mastered the development of the İzmir International Fair and experienced the fair for many years. Data were analyzed through content analysis. The findings reveal that the İzmir International Fair has significantly contributed to the development of İzmir in terms of economic, social, cultural, promotion-marketing and tourism, and was able to make its name known as a brand. However, the study concludes that, in recent years, the fair has lost its former importance due to the change in the age and the orientation to specialized fairs, the practices of municipal administrations and İZFAŞ, the decrease in its economic characteristics and the development of communication technologies.