Şehir pazarlaması kapsamında uluslararası fuar ve sergilerin İzmir turizmine olası katkılarının değerlendirilmesi: EXPO örneği
The evaluation of potential contributions of international fairs and exhibitions within the scope of city marketing on tourism in Izmir: The case of EXPO
- Tez No: 718173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde teknolojinin ve ulaşım olanaklarının (tren, uçak, otobüs vb.) gelişmesi nedeniyle dünya şehirleri arasındaki rekabet önemli ölçüde artış göstermiştir. Her şehir turizmden iyi bir gelir elde etmek istemektedir. Çünkü turizm sektörü her ülke ve şehir için önemli bir sektör olmakla birlikte özellikle gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkeler için daha önemli olabilmektedir. Bunun nedeni, turizmin bu tür ülkelerde ekonomiye ve istihdama katkısının büyük çapta olabilmesidir. Ülkeler ve şehirler kendilerini uluslararası pazarda etkili bir şekilde tanıtabilmek ve pazarlayabilmek adına uluslararası organizasyonlara (EXPO, Dünya Kupası, Olimpiyat Oyunları vb.) ev sahipliği yapmaktadırlar. Çünkü bu tür uluslararası organizasyonlar, düzenlendikleri şehirler üzerinde olumlu etkiler bırakabilmektedir. Bu olumlu etkiler sayesinde şehirler, birer marka şehir olabilmekte ve tüm dünyaya kendilerini tanıtma şansına sahip olabilmektedirler. Uluslararası fuar ve sergiler, şehirlere milyonlarca ziyaretçi çekebilen organizasyonlar oldukları için ülkeler açısından son derece önemlidir. Uluslararası Sergiler Bürosu tarafından organize edilen ve genellikle üç ile altı ay arası süren EXPO'lar, dünyanın en prestijli, en eski ve en büyük uluslararası fuar organizasyonlarından bir tanesi olarak kabul edilmektedir. İlki 1851 yılında Londra'da düzenlenmiş olan ve altı milyonun üzerinde ziyaretçi çeken bu organizasyon günümüzde hâlâ düzenlendikleri şehirlere milyonlarca ziyaretçi çekebilmekte, bu şehirlerin gelişmesine ve ekonomik bakımdan canlanmasına katkı sağlayabilmektedir. Bu çalışma, İzmir'in dünyanın en prestijli, en eski ve en büyük uluslararası fuar ve sergi organizasyonu olarak kabul edilen EXPO'ya olası adaylığından hareketle, şehir pazarlaması kapsamında İzmir'in uluslararası fuar ve sergiler açısından mevcut konumu ve geleceğini EXPO örneği ile birlikte ele almayı amaçlamaktadır. Bu çalışma ayrıca İzmir'in uluslararası fuar ve sergilere ev sahipliği yapabilme konusundaki avantaj ve dezavantajlarını ve EXPO'nun düzenlendiği takdirde İzmir turizmine ne gibi faydalar sağlayacağını veya ne gibi maliyetlere ve zararlara yol açacağını tespit etmeyi de amaçlamaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde şehir pazarlaması ile ilgili literatür analizi yer almıştır. İkinci bölümde fuar ve fuarcılık ile ilgili literatür analizi yer almıştır. Üçüncü bölümde de EXPO ve EXPO'nun düzenlendiği şehirler üzerindeki etkileri ile ilgili literatür analizi yer almıştır. Dördüncü ve son bölümde ise araştırma ile ilgili genel bilgiler ve araştırma bulguları yer almıştır. Elde edilen bulgular on altı boyut altında yer alan yirmi beş farklı tema altında gruplandırılmıştır. Katılımcıların kendilerine yöneltilen sorulara verdikleri cevaplar da ayrıca bu çalışmada yorumlanmıştır. Böylelikle şehir pazarlaması kapsamında uluslararası fuar ve sergilerin İzmir turizmine olası katkıları EXPO örneği ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the competition between world cities has increased significantly due to the development of technology and transportation facilities (train, plane, bus etc.). Every city wants to earn a good income from tourism. Because the tourism sector is an important sector for every country and city, but it can be more important especially for developing and less developed countries. This is because tourism can contribute to the economy and employment in such countries on a large scale. Countries and cities host international organizations (EXPO, World Cup, Olympic Games, etc.) in order to effectively promote and market themselves in the international market. Because such international organizations can leave positive impressions on the cities where they are organized. Thanks to these positive impressions, cities can become brand cities and have the chance to promote themselves to the whole world. International fairs and expositions are extremely important for countries as they are organizations that attract millions of visitors to cities. EXPOs, organized by Bureau of International Expositions and usually lasting between three and six months, are considered as one of the most prestigious, oldest and largest international fair and exposition organizations in the world. This organization, the first of which was held in London in 1851 and attracted over six million visitors, can still attract millions of visitors to the cities where they are organized, and contribute to the development and economic revival of these cities. Based on the possible candidacy of Izmir to EXPO, which is considered as one of the most prestigious, oldest and largest international fair and exposition organizations in the world, this study aims to discuss the current position and future of Izmir in terms of international fairs and expositions within the scope of city marketing, together with EXPO. This study also aims to determine the advantages and disadvantages of Izmir in hosting international fairs and expositions and what kind of benefits or what kind of costs and damages EXPO will bring to Izmir tourism If organized. In the first part of this study, there was a literature analysis about city marketing. In the second part, there was a literature analysis about fair and fair organization. In the third part, there was a literature analysis about EXPO and its effects on the cities where EXPO is held. In the fourth and last part, general information about the research and research findings were included. The findings were grouped under twenty-five different themes under sixteen dimensions. The answers given by the participants to the questions posed to them were also interpreted in this study. Thus, the potential contributions of international fairs and exhibitions on tourism of Izmir within the scope of city marketing were evaluated with the case of EXPO.