Türk Ceza İnfaz Hukuku'nda çocuklara özgü ceza infaz rejimi
Criminal execution regime specific to children in Turkish criminal execution law
  1. Tez No: 638179
  2. Yazar: BEYZA NUR KAPLAN ALTINDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BACAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Devlet egemenliğinin zorunlu bir sonucu olan cezalandırma, devlet tarafından uygulanan bir yaptırımdır. Bu yaptırım cezaların infazı mekanizmaları ile yerine getirilmektedir. Çocuk ceza adalet sistemine göre uygulanacak yaptırımın amacı, suçun işlenmesinin önlenmesi, mağdurun haklarının korunması ve toplumsal huzur ve güvenin sağlanmasından ziyade, çocuğun korunması, suçta tekerrürünün ve suçu meslek haline getirmesinin önlenmesidir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm infaz rejiminin insan hakları ile ilişkisini ve çocuk haklarını, ikinci bölüm çocukların yargılanması ve infazın konusunu, üçüncü bölüm ise hukuk sistemimizdeki infaz rejimi ve denetim mekanizmalarını konu almaktadır. Bu çalışma ile çocuk haklarının ortaya çıkışı ve ceza infaz hukuku içinde çocuk statüsü ortaya konulmuştur. Çocuk ceza adalet sistemi içindeki reformlar neticesinde suça sürüklenmiş olarak kabul edilen çocukların ceza infaz sistemi içindeki yeri belirtilmiştir. Çocuklara özgülenmiş ceza infaz kurumları tanıtılmış, bu kurumlarda eğitim, çalışma, dış dünya ile ilişki, disiplin ve ödüllendirme mekanizmaları açıklanmıştır. İnfazın denetiminde etkin kurumlar incelenmiştir. Hukuk sistemimizdeki koruma mekanizmalarındaki sorunlar ortaya konulmuş, çözüm yolları önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Punishment, a mandatory consequence of state sovereignty, is a state sanction. This sanction is fulfilled by the execution of penalties. According to the juvenile criminal justice system, the purpose of the sanction to be applied is to prevent child from treating the crime, protect the rights of the victim, to ensure social securiyt and peace, and to protect the child, to prevent the repetition of crime and to prevent the child from becoming a profession in crime. The study consist of three parts. The first part deals with the relationship of the execution regime with human rights and children's rights, the second part ist he subject of the trial and execution of children, and the third part is the execution regime and control mechanisms in our legal system. The this study, the emergence of children's right and status of children in criminal execution law were introduced. As a result of the reforms in juvenile justice system, the place of juvenile who are driven to crime has been specified. Disciplinary institutions specific to children were introduced and education, working, relationship with the world outside, correction and reward mechanisms in these institutions were explained. The institutions that are active in the control of execution were examined. Problems in the protection mechanisms in our legal system have been revealed and solutions have been presented.