Resmi vasiyetnamenin düzenlenmesi ve geçersizlik halleri
Issue of the official will and cases of invalidity
- Tez No: 638184
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Resmi vasiyetnameye ilişkin kanunda öngörülen şekil kuralları, kapsamlı ve sıkı niteliktedir. Resmi vasiyetnamenin düzenlenme aşamasında, bu sıkı şekil kurallarından bazılarına uyulmaması çeşitli problemler doğurmaktadır. Bununla birlikte vasiyetnameler için öngörülen ehliyet hususu da resmi vasiyetnamenin düzenlenme şartlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde genel olarak ölüme bağlı tasarruflar ve ölüme bağlı tasarrufların türleri incelenmiştir. Vasiyetnamenin tarihsel gelişim süreci, hukuki niteliği, türleri, yapılması için gerekli ehliyet koşulları bu bölümde incelenen konulardandır. Çalışmamızın ikinci bölümünde, resmi vasiyetnamenin düzenlenme şekilleri ve saklanması hususları detaylı olarak incelenmiştir. Kanunda iki tür resmi vasiyetname düzenleme şekli öngörülmüştür. Bunlardan ilkinin mirasbırakan tarafından okunarak ve imzalanarak düzenlenen resmi vasiyetname şekli, diğerinin de mirasbırakan tarafından okunmadan ve imzalanmadan düzenlenen resmi vasiyetname şekli olduğu belirtilmiştir. Türk Medeni Kanunu'nda düzenlenmemiş olmakla birlikte, karma şekilde düzenlenen resmi vasiyetnamelerin de geçerli olabileceği doktrinde genel olarak ifade edilmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde, resmi vasiyetnamenin geçersiz olduğu hallere yer verilmiştir. Bu bölümde son olarak, İsviçre- Türk Hukuk sisteminde düzenlenmeyen ortak vasiyetname kavramı ve çeşitleri açıklanmış, bu konu bağlamındaki tartışmalar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The formal rules stipulated in the law on official will, are comprehensive and strict. Failure to comply with some of these strict form rules creates various problems during the preparation of the official will. However, the issue of the ability for the will is also one of the conditions of the official will. In the first part of our study, testamentary dispositions and types of testamentary dispositions have been examined. The historical development process, legal characteristic, types and the necessary ability conditions to make a will are among the topics discussed in this section. In the second part of our study, the issues of the organizing conditions and keeping of the official will are examined in detail. The code provides for two types of official wills. It is stated that the first is the form of the official will, which is issued by the legator by reading and signing, and the other is the form of the official will, which is issued without reading and signing by the legator. Although it is not regulated in the Turkish Civil Code, it is generally stated in the doctrine that the mixed wills are valid. In the third part of our study, there are cases where the official will is invalid. Finally, in this section, the concept and types of joint wills, which are not regulated in the Swiss-Turkish Legal System, are explained and the discussions in this context are presented.