İslam hukuk çevresinde vasiyetnamenin Türk hukukuyla karşılaştırılması
The obligatory commandment between Islamic law and Turkish law 'a comparative study'
  1. Tez No: 787687
  2. Yazar: JAMAL IBRAHIM KHAMEES
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ÖZDEN MERHACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
4721 sayılı Türk Medeni Kanun. m. 539-541 arasında düzenlenen ve şekli anlamda bir ölüme bağlı tasarruf türü olan sözlü vasiyetname; el yazılı ve sözlü vasiyetname düzenlenmesine engel, olağanüstü durumlar içinde olan miras bırakanın başvurabileceği bir yoldur. Ölüme bağlı tasarruf, kişinin ölümünden sonra malvarlığına ne olacağını belirlemesine olanak veren bir hukuki işlem türüdür. Sözlü vasiyetnameyi el yazılı ve resmi vasiyetname şekillerinden ayıran en önemli özellik, bu türe sadece her iki türde de vasiyetname yapma imkanından mahrum olan kişilerin başvurabilecek olmasıdır. Sözlü vasiyetnamenin bu özelliği bile tek başına onun önemini açıklar mahiyettedir. Çünkü Kanun koyucu bu yolla son anlarını yaşayan kişiye, olağanüstü şartlar altında da olsa terekesinin kaderini belirleme imkanı vermekte ve onun arzularına verdiği değeri göstermektedir. Çalışmada, vasiyetin anlamı, çeşitleri ve geçerli bir vasiyet olması için, vasiyetin tarafları şekli üzerinde durulmuş Türk medeni hukuk ve İslam hukuku çerçevesinde karşılaştırılmıştır. çalışma sonucunda medeni kanun ile İslam hukukunda vasiyet konusunun da yer yer paralellik gösteren durumların olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Türk Medeni Kanun No. 4721. m. Verbal testament, which is a form of testamentary disposition, which was issued between 539 and 541; It is a way that the legator, who is in extraordinary situations, can apply to prevent the issuance of handwritten and oral wills. A testamentary disposition is a type of legal action that allows a person to determine what will happen to his assets after his death. The most important feature that distinguishes the oral will from the handwritten and official forms of will is that only those who are deprived of the opportunity to make a will in both types can apply. Even this feature of the oral will alone explains its importance. Because in this way, the legislator gives the person who lives his last moments the opportunity to determine the fate of his inheritance, even under extraordinary circumstances, and shows the value he gives to his desires. In our study, the definition of the will, its types and the form of the parties to the will in order to be a valid will are compared within the framework of Turkish civil law and Islamic law. As a result of the study, it was concluded that the subject of testament in civil law and Islamic law also has parallels from place to place.