Sinop ili ortaöğretim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerin insan ilişkileri konusundaki görüşleri
The Views of secondary school teachers and administrators about human relations in Sinop provience
  1. Tez No: 63819
  2. Yazar: AYŞE AYVAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. SUDİ BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Education and Training, Public Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ii ÖZET Okul yönetiminde insan ilişkilerinin önemi, her geçen gün artmaktadır. Çünkü, okulun amaçlarının gerçekleştirilmesi ve verimliliğinin artması, büyük ölçüde, yöneticilerin insan ilişkilerindeki yeterliklerine bağlıdır. Bu araştırmanın amacı; Sinop ili ortaöğretim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin, insan ilişkileri konusunda, belirlenmiş ilkeler ve bunlara ne derece uyulabildiği konusundaki görüşlerini, alanyazın taraması ve anket yoluyla saptamaktır. Araştırma ile üç alt probleme yanıt aranmaktadır. Anket yoluyla elde edilen verilerin, çözümlenmesi sonucunda, bu alt problemlere ilişkin bulgular şöyle özetlenebilir; yönetici ve öğretmenler, insan ilişkileri ilkelerinin yönetime uygulanması ile ilgili yer alan seçeneklerin hemen tümüne“Pek çok”ya da“Çok”derecelerinde katılmakta, bir başka ifade ile bu ilkeleri gerekli görmektedirler. Yönetici ve öğretmen görüşlerine göre, okul yöneticilerinin, insan ilişkileri ilkelerini uygulayabilme düzeyleri, ilke ve okul türlerine göre farklılık göstermektedir. Yönetici ve öğretmen görüşlerinin uygulama konusundaki genel dağılımı“Oldukça”seçeneğinde yoğunlaşmaktadır. Bu durum, insan ilişkilerinin gelişebileceği olumlu bir temelin olduğunu; ancak uygulamada bazı aksaklıkların bulunduğunu göstermektedir. Bu nedenle, ilkelerin uygulanması konusundaki aksaklıkların nedenleri araştırılarak, giderilmesine yönelik hizmetiçi eğitim etkinlikleri düzenlenmesidir. Böylece okulun amaçlarının gerçekleştirilmesi ve verimliliğinin arttırılması sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
iil ABSTRACT The importance of human relation in school management is increasing constantly. The purpose of this research is to identify the views of teachers and administrators of secondary schools in the province of Sinop about the operating principles related to human relations and to what extent they apply those principles to their activities. The study aims to investigate three sub-problems. The flndings gathered throug a questionnaire can be summarised as; administrators and teachers respond as“strongly agree”and“agree”to the most of the statements reflecting those principles. According to the teachers and administrators, administrators' application level of human relations principles differs with the type of principles and the type of school where they work. The frequency of teachers and administrators responses about the application level of principles focuses on“quite agree”alternative of the questionnaire. This finding shows the difference between administrators and teachers. Further researches should concentrate on the reasons of the inadequacy of administrators in human relations, and preventive actions must be activated. Inservice-training about human relations may be useful in this respect.