Kerkük-Banyas petrol boru hattı özelinde enerji nakil hatlarının iktisadi analizi
- Tez No: 638195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BAHAR AŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sanayi Devrimiyle birlikte dünya enerji talebinde artış yaşanmıştır. Enerji ihtiyacının karşılanması ve kullanımının devletler açısından son derece önemli olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Aynı zamanda enerjide güvenliğin sağlanması ve enerji arz eden ülkeden talep eden ülkeye ulaşımı da son derece önem taşımaktadır. Bu durumda ülkeler arasında alternatif ulaşım yollarıyla enerji nakli sağlanmaktadır. Geçmişten günümüze enerji nakli çeşitli yollarla gerçekleştirilmiştir. En önemli nakil yollarından biri boru hattıdır. Enerjinin boru hatlarıyla taşınması daha hızlı ve daha güvenilir bir şekilde ulaşımını gerçekleştirmektedir. Bu tez çalışmasında ABD'nin Irak'ı işgali sırasında imha ettiği Kerkük-Banyas Petrol Boru Hattı'nın iktisadi analizi yapılmakta ve ardından boru hattının imhası sonrası yaşanan olaylar incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
World's energy demand increased with the Industrial Revolution. It is indisputable that the need for energy is extremely important for the states to meet and use it. At the same time, the country that demands energy security and energy supply is of utmost importance. This ensures energy transportation between countries through alternative means of transportation. Energy transportation from past to present has been carried out in various ways. One of the most important transmission technique is the pipeline transportation. The transportation of energy through pipelines carries faster and more reliable transportation. In this thesis, the economic analysis of the Kirkuk-Banyas Oil Pipeline, which the USA destroyed during the invasion of Iraq, is made and then the events after the destruction of the pipeline are examined.