Türkiye'de milletvekilliği ve milletvekillerinin özlük hakları
Legislative and personal rights of members of parliaments in Turkey
  1. Tez No: 638196
  2. Yazar: MEHMET ALİ YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK ÖZKAL SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Demokratik temsil ilkesinin ana aracı olan Parlamentonun üyesi olarak görev yapan milletvekillerine görevlerini tam bağımsızlık ve etki altında kalmadan yerine getirebilmeleri için çeşitli Anayasal ve kanuni hak ve imkanlar sağlanmakta olup bunlar; yasama dokunulmazlığını ve yasama sorumsuzluğunu içeren yasama bağışıklıkları ile maaş yerine verilen ödenek ve yolluklar, emeklilik hakları ve diğer imkanlar olarak sayılabilir. Milletvekillerine sağlanan tüm bu hak ve imkanlar tüm demokratik ülkelerde olduğu gibi sadece gereği kadar sağlanmalıdır ki, milletvekilliği ayrıcalıklı bir görev halini almasın. Aksi halde milletvekilliği halkı temsil görevinden uzaklaşıp, herkesin yapmak isteyeceği, güç ve nüfuz unsuru haline getirebilecektir. Türkiye'de milletvekillerine sağlanan hak ve imkanlar ise, zaman içinde yüksek mahkemeler tarafından birçok kez iptal edilmiş olmasına rağmen ekonomik ve sosyal açıdan ayrıcalıklı bir noktaya ulaşmıştır ki, bu durum TBMM üyesi milletvekillerine yönelik haklı eleştirileri beraberinde getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Members of Parliament, the main instrument of the principle of democratic representation, are provided with various constitutional and legal rights and opportunities to fulfill their duties without full independence and influence. These are; legislative immunities, including legislative immunity and legislative irresponsibility; allowances which are given as salaries, pension rights and other opportunities. All the rights and opportunities provided to the member of parliament (MPs) should be provided only to the extent necessary, so that the deputy does not become a privileged duty. Otherwise, the deputy may turn away from the duty of representation and make it an element of power and influence that everyone wants to do. The rights and facilities provided to MPs in Turkey has reached a privileged point in time economically and socially, although many have canceled by high courts many times, this situation has brought rightful criticism towards the members of the Grand National Assembly of Turkey