Hipotiroidi süresinin işitme üzerine etkisinin deneysel hayvan modeliyle araştırılması
Investigation of the effect of hypothyroidism duration on hearing by experimental animal model
- Tez No: 638244
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KUTLUHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ: Konjenital hipotiroidizmin işitme fonksiyonunu etkilediği iyi bilinmektedir. Fakat akkiz hipotiroidi ve işitme fonksiyonu arasındaki ilişkiyi ortaya koyan yeterli bilgi yoktur. Bunun yanında hipotirodi süresinin işitme üzerine etkisiyle ilgili yeterli veri bulunmamaktadır. Bizim çalışmamızın amacı deneysel hayvan modeli kullanarak oluşturulan hipotiroidi süresinin işitme fonksiyonu üzerine etkisini incelemektir. GEREÇ ve YÖNTEM: Kontrol, 15, 30 ve 45 günlük hipotiroidi olmak üzere 4 grup çalışmaya dahil edildi. Her grupta 8 hayvan mevcuttu. Denek gruplarına günlük intraperitoneal yoldan 10 mg/kg dozunda PTU verildi. Tüm gruplara deney öncesinde ve denek grubundaki hayvanlara da 15, 30 ve 45 günün sonunda OAE ve ABR ölçümleri yapıldı. Hayvanların T4 ve TSH düzeylerinin değerlendirilmesi için dekapitasyon öncesi intrakardiak kan örnekleri alındı. Dekapitasyonu takiben hayvanların temporal kemikleri disseke edilerek kokleaları çıkartıldı. Kokleaların dış tüylü hücre, stria vaskülaris ve spiral ganglion yapılarındaki değişimler histopatolojik değerlendirme ile skorlandı.
Özet (Çeviri)
AIM: It is well known that congenital hypothyroidism may have effect on hearing function in children but there is not enough information regarding with the relationship between acquiered hypothyroidism and hearing function. In addition there is not enough data concerning with the effect of hypothyroidism duration on hearing loss. The purpose of this study is to investigate the effect of duration of hypothyroidism on hearing func tion by using animal model. MATERIALS and METHODS: Four groups (15, 30, 45 days hypothyroidism groups and control) were included in this study. There were 8 animals in each group. 10 mg/kg/day PTU were given to the experiment groups intaperitonealy. OAE and ABR were done in control and experiment groups at the beginning and end of the 15, 30, 45 days. Intracardiac blood samples were taken to evaluate T4 and TSH levels before decapitation. After that temporal bone of rats were dissected and cochleas of rats were collected. Changes in outer hair cell, stria vascularis and spiral ganglion were scored by using histopathological evaluation.