G. W. Hegel'in Antigone analizinde 'İlahi yasa-insani yasa' ayrımı
'Divine law-human law distinction' in G. W. Hegel's analysis of Antigone
- Tez No: 638262
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL RUFAYİ TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sofokles'in Antigone'si yazıldığı tarihten bu yana içeriğinde yer alan etik, politik karşıtlıklar nedeniyle felsefi tartışmanın gündemindeki yerini sürekli olarak korumaktadır. Antigone'nin ve Kreon'un temsil ettiği bu karşıtlık günümüzde yasa, adalet, etik, beden, sivil toplum ve devlet, aile ve devlet, kadın ve erkek tartışmalarında özgün çözümlemelerin temel metni olarak ele alınmaktadır. Bu tartışmaların merkezindeki isim G. W. Hegel'dir. İlk kez Hegel'in, Sofokles'in metnini bir bütün olarak ele alışı ve içerdiği problemleri diyalektik bir çözümleme içerisinde sisteminin bir parçası kılması Antigone tartışmalarının büyük oranda onun analizleri etrafında ele alınmasına yol açmıştır. Biz de çalışmamızda Hegel'in Antigone analizini, Tinin Görüngübilimi'nde yer aldığı biçimiyle ve özelde ilahi yasa ve insani yasa tartışması bağlamında ele aldık. İlahi ve insani yasa ayrımının postmodern ve deconstrüktivist felsefi bakış açısında yasanın yasası tartışmasına nasıl dönüştüğünü inceledik.
Özet (Çeviri)
Sophocles' Antigone has consistently remained on the agenda of philosophical debate because of its ethical, political contradictions since it has been written. These contradictions, represented by Antigone and Kreon, are now regarded as the basic text of original analysis in the discussions of law, justice, ethics, body, civil society and the state, family and state, men and women. At the heart of these discussions G. W. Hegel takes the main part as for the first time, Hegel's handling of Sophocles' text as a whole and making his problems part of his system in a dialectical analysis led to a considerable discussion of the Antigone discussions around his analysis. In our study, we discussed Hegel's Antigone analysis in the context of the Phenomenology of Spirit and in particular, in the context of the discussion of divine law and human law. We examined how the division of divine and humanitarian law turned into a discussion of law in the postmodern and deconstructivist philosophical perspective.