Bazı bireysel sporlarda görülen yaralanma nedenlerinin incelenmesi
Investigation of the causes of injury in some individual sports
- Tez No: 638268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KAYNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, bazı bireysel sporlarda görülen yaralanma nedenlerinin incelenmesidir. Çalışmada genel tarama yöntemi kullanılmış olup veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından oluşturulan anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini temas içeren spor branşlarından güreş, karate ve boks temas içermeyen atletizm, badminton ve kayak branşlarında mücadele eden 2000 sporcu oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise belirtilen branşlarda 1030'u erkek, 504'ü kadın olmak üzere toplam 1534 katılımcı oluşturmuştur. Katılımcılardan elde edilen veriler, frekans- yüzde ve ki-kare testi ile değerlendirilmiştir. Araştırmada temas içeren ve temas içermeyen spor branşlarında 948(% 61,80 ) kişinin spora başladıktan sonra yaralanma yaşadığı, 586 (%38,2) kişide ise herhangi bir spor yaralanması yaşamadığı görülmektedir. Temas içeren spor branşlarında boksörlerin %70,9'u, güreşçilerin %74,7'si, karatecilerin % 49,1'i temas içermeyen spor branşlarında ise atletizm sporcularının %57,6'sı, badmintoncuların % 65'i ve kayakçıların %51,3'ü spora başlarken yaralanma yaşamadığı görülmektedir. Araştırmada temas içeren ve temas içermeyen spor branşlarda 76'i antrenör, 426'sı yetersiz ısınma, 215'i antrenman eksikliği, 295'i antrenman şiddeti, 93'ü yetersiz beslenme, 48'i malzeme eksikliği, 59'u psikolojik, 85'i yetersiz dinlenme ve 11'i diğer faktörlerden dolayı spor yaralanması yaşadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the causes of injury in some individual sports. prevalent screening method and survey form which created by researchers as a data collection facility. Was used in the study. The comprehension of research consists of 2000 sportsman which struggle in contact sports branches such as wrestling,karate, boxing and non-contact sports branches such as athletics,badminton, ski.The research comprises 1030 man and 504 woman in specified branches. There are 1534 participants in total. The datas that obtained from participants are evaluated with frequency percent and chi square test. In the research, it is seen that in contact and non-contact sports branches, 948(61,80%) people were injured after starting sports and 586(38,2%) people did not experience any sports injuries. While it is seen that 70.9% of boxers, 74.7% of wrestlers, 49.1% of karatists in contact sports branches, 57.6% of athletics athletes, 65% of badminton players and 51.3% of skiers in non-contact sports branches do not experience injury when starting sports. In the research, in contact and non-contact sports branches, 426 of the people due to insufficient warm-up, 215 lack of training, 295 training intensity, 93 malnutrition, 48 material deficiency, 59 psychological, 85 lack of resting and 11 of them were found to experience sports injuries due to other factors. When a comparison is made between the causes of injury and categories of athletes in all sports branches participating in the research, a significant relation was found between the training frequency and severity of boxers, wrestlers and skiers in the senior category, and the lack of training of karate players and athletics athletes in the youth category.