İşletmelerde baceri eğitiminin 3308 sayılı meslek eğitim kanununa uygun gerçekleştirilme düzeyi
The level of implementation of skill training at companies in accordance with code number 3308 for vocational training
  1. Tez No: 159453
  2. Yazar: DUYGU SAVAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLÇİN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Günümüzde tekstil ve konfeksiyon sektöründe istihdam edilmek üzere, ortaöğretim düzeyinde her yıl pek çok mezun verilmesine rağmen, bunların aldıkları eğitime uygun olarak istihdam edilemiyor olduğu yönünde eleştiriler gündemdedir. Bu durumun en büyük nedeni ise tekstil ve konfeksiyon sektörünün beklediği insan gücü niteliği ile eğitim kurumlarında bireylere kazandırılmaya çalışılan niteliklerin birbirine uyum göstermemesinden kaynaklanmaktadır (Metargem, 1998; 16). Genç nüfusun yoğun olduğu ülkemizde insan kaynaklarının verimli bir biçimde kullanılması ancak ihtiyaç duyulan nitelikte işgücünün, iş hayatı ile işbirliği içinde planlı ve programlı eğitim ile yetiştirilmesine ve ilgili yönetici ve eğitimcilerin üstlerine düşen vazifeleri görev ve sorumluluk bilinci ile yerine getirmesine bağlıdır. Gelişen Türkiye'nin kalkınmasında çok önemli olan mesleki eğitimi konu alan bu araştırmayla, okul-sanayi işbirliği kapsamında işletmelerde beceri eğitiminin kanuna uygunluğunun değerlendirilmesi, eğitimin yürütülmesinde aksayan yönlerin tespiti ve işletme yöneticisi, eğitici personel ve koordinatör giyim öğretmenlerinin beceri eğitimi süreci hakkındaki görüşlerini tespit etmek amaçlanmaktadır. 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamındaki yönetmelik, yönerge ve genelgelerle sınırlı olan bu araştırma; Ankara merkez ilçelerine bağlı 19 Kız Meslek ve Anadolu Kız Meslek Lisesinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini; 2003- 2004 öğretim yılında görev yapan 46 koordinatör giyim öğretmeni, okulların beceri eğitimi nedeniyle işbirliği yaptığı 41 hazır giyim işletmesinin eğitici personel/usta öğreticisi ve işletme yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırma model bakımından betimsel nitelikte bir çalışmadır. Verilerin toplanmasında anket tekniği kullanılmıştır. Hazırlanan üç anket formu uzmanların görüşleri doğrultusunda düzenlenmiş, araç ayrı ayrı gruplar üzerinde uygulanarak denenmiştir. Anketlerin kolay cevaplanarak, ölçme aracının objektifliğini kaybetmemesi için 3'lü ve 5'li dereceleme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerinçözümlenmesinde, SPSS (Statistical Package for Social Sciense) istatistik programından yararlanılmıştır. Beceri eğitimi öncesi okulda yapılan çalışmalarla ilgili olarak il ve okul bazında oluşturulan“İşletme Belirleme Komisyonları”nın tam toplanamadığı, öğretim programlanmn okul-sanayi işbirliği ile hazırlanmadığı, işletmelerde çoğunlukla eğitimi birimi bulunmadığı tespit edilmiştir. Beceri eğitimi sırasında üretimde olmayan ancak öğrencinin öğrenmesi gereken hususların ve işletmede imkansızlıklar nedeniyle işlenemeyen konuların telafisi, bununla birlikte öğrencilerin eğitici personel/usta öğreticiler tarafından haftalık değerlendirmeleri ve koordinatör öğretmenlerin işletme ziyaretleri kısmen yapılmaktadır. İşletmeler, il mesleki eğitim kurulunca denetlenmemekte ve veliler çocuklarını basan, disiplin ve devam- devamsızlık konularında yeterince takip etmemektedir. Beceri eğitiminin değerlendirilmesinde, yıl sonu beceri sınavı komisyonu tam toplanamamakta, eğitici personel/usta öğreticiler genellikle bu aşamada komisyon çalışmaları içinde bulunmamaktadırlar. Dönem içinde ve dönem sonunda yapılan değerlendirmeler öğrencinin gerçek performansını tam yansıtmamaktadu-. Yapılan beceri eğitimi iş hayatının ihtiyaçlarına kısmen uygundur ve mesleki eğitim programlan iş gücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda yeterli değildir. İşletmelerde beceri eğitiminin 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa uygun uygulanması koordinatör öğretmen, eğitici personel ve işletme yöneticisi görüşlerine göre iyi düzeyde olup, beceri eğitiminin gerçekleşme düzeyi ile ilgili olarak koordinatör öğretmenler işletme yöneticilerine oranla daha olumlu görüş bildirmişlerdir. Dolayısıyla koordinatör öğretmen ve işletme yöneticisi görüşleri arasında manidar fark vardır. Araştırma sonucunda tespit edilen aksaklıklar, öğrencilerin yeterlikleri üzerinde olumsuz etkiler yapmaktadır. Bu açıdan, beceri eğitiminin etkinliğinin arttınlabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı'nın zaman kaybetmeden çalışmalar yapması gerekmektedir çünkü tekstil-konfeksiyon sektörüne istenilen niteliklerde ara elemanlann yetiştirilmesi ve istihdam edilebilmesi bu eğitime bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Even a lot of pupils graduate at secondary school level to be emplayed by textile and confection sector every year, there is some eriticisin at not employing these pupils according to their education and traning. The most important reason for this situation is that the quality the textile and confection sector needs doesn't match with the quality pupils are gained during their education and traning. Our country has a very young population. Using the human resources effectively depends on the planned and programmed education of qualified work force by cooperating with business life and the managers' and teachers' performance. of their duties and responsibilities. The aim of this search, which is about the Vocational Education, very important for developing Turkey, is evaluating the consistency of the traning at the enterprices with the law, detennining the faults during the training and determining the opinions of enterprice's managers, training personnels and coordinator teachers about the training. This search is bordered by the regulations, the instructions and the circular which is covered by Vocational Education Law No 3308. The search was made through 19 Girl's Vocational Secondary School and Anatolian Girl's Vocational Secondary School. The search sampling covers 46 coordhıator dress making teachers who worked during 2003-2004 Academic year and 41 training personnels, master trainers and enterprice's managers who was cooperated by the schools due to the training. The type of search is descriptive. Poll technique and was used to collect the data. 3 poll formes were prepared, rearranged according the opinions of experts and taken on different groups. They are easy to answer. The grading scale with 3 and 5 ansvvers was used to maintain the objectivity of the polis. SPSS (Statistical Package for Social Sciense) was used to analyze the data.IV It has been determined that Enterprice Determination Commissions of the city and the schools can't meet properly, teaching programmes haven't been prepared with the cooperation of school and industry, there isn't a training unit at the enterprices. Compensation for the subjects that couldn't be taught at the enterprices during the training, weekly evaluation of the students made by the training personnels/master trainers and the visits of the teachers to the enterprices haven't been done properly.During the evalution of the training, Exam Commission couldn't meet properly, the training personel/master trainers haven't been involved in this Commission Evaluations made during the term and in the end of the term haven't shown the real performance of the students. The training matches with the sector's needs poorly and the Vocational Education Programmes isn't enogh for the work force that sector needs. The proper implementation of skill training at companies in accordance with the code Number 3308 for Vocational Training is at a good level with respect to coordinaorteacher training personnel and company manager opinions. The coordinator teachers, compared With company managers, have expressed positive opinion on realization level ofskill training. Consequently, there is a statistically significant difference between the opinions of coordinator teacher and company manager. The discrepancies obtained as a result of research study have negative effects on the sufficiency of students. At this aspect, ministry of national education shall perform activities at no time in order to increase the efficiency of skill training because, qualifiying core personnel for the textile-confection sector and to be able to employ depend on this training.