Pozitif psikolojik sermayenin iş performansına etkisi: Av sanayii çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of positive psychological capital on job performance: A study on hunting industry employees
  1. Tez No: 638311
  2. Yazar: SELÇUK DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüz yönetim anlayışında örgütlerin sahip olduğu sermaye içerisinde insanın yeri her geçen gün artmaktadır. Çünkü insan sermayesi çok zor elde edilebilen, kolay kaybedilen bir sermaye türüdür. Sanayi çağının ilk zamanlarında çalışanlara bakış açısı değişmiş, rekabet avantajı elde etmede kritik bir kaynak haline gelmiştir. İş hayatındaki bu değişimler psikolojide yaşanan değişimle de benzerlik göstermektedir. İnsanların yaşamış olduğu psikolojik sorunların tedavisine odaklanma anlayışı, önleyici tedbirlerin alınmasına doğru kaymıştır. Pozitif psikoloji olarak tanımlanan bakış açısı örgütlerde pozitif örgütsel davranış olarak ortaya çıkmaktadır. Pozitif psikolojik sermaye ise örgüt üyelerinin olumsuz davranışlarına odaklanmak yerine, olumlu ve geliştirilebilir davranışlara odaklanmayı ifade etmektedir. Pozitif psikolojik sermayenin olumlu etkileriyle çalışanların iş performanslarının artması beklenmektedir. Pozitif psikolojik sermayenin iş performansına olumlu etkisini sorgulamak amacıyla gerçekleştirilen bu çalışma, Konya'nın Beyşehir İlçesine bağlı Huğlu Mahallesinde av sanayisi fabrikalarında çalışan 313 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada çalışanların psikolojik sermayelerine ölçmek amacıyla Luthans vd. (2007) tarafından geliştirilen ve Çetin ve Basım (2012) tarafından Türkçe'ye uyarlanmış ölçek kullanılmıştır. Çalışanların iş performansını ölçmek amacıyla Goodman ve Syvantek (1999) ile Jawahar ve Carr (2007) tarafından geliştirilen, Bağcı (2014) tarafından Türkçe'ye uyarlanmış ölçek kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre pozitif psikolojik sermaye, iş performansını pozitif ve anlamlı bir şekilde etkilemektedir. Pozitif psikolojik sermayenin alt boyutlarından umut, psikolojik dayanıklılık, öz yeterlilik ve iyimserliğin iş performansı alt boyutlarından görevsel performansı pozitif ve anlamlı bir şekilde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Umut, öz yeterlilik ve iyimserliğin, iş performansı alt boyutlarından bağlamsal performansı pozitif ve anlamlı bir şekilde etkilediği, psikolojik dayanıklılığın ise bağlamsal performansı anlamlı bir şekilde etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's management approach, the place of people in the capital owned by organizations is increasing day by day. Because human capital is a type of capital that is very difficult to obtain and easily lost. In the early days of the industrial age, the perspective of employees has changed and has become a critical resource for gaining competitive advantage. These changes in business life are similar to the changes in psychology. The understanding of focusing on the treatment of psychological problems that people have experienced has shifted towards taking preventive measures. The perspective defined as positive psychology emerges as positive organizational behavior in organizations. Positive psychological capital, on the other hand, refers to focusing on positive and developable behaviors rather than focusing on the negative behavior of the members of the organization. Employees' performance is expected to increase with the positive effects of positive psychological capital. This study, which was carried out to question the positive effect of positive psychological capital on business performance, was carried out with 313 participants working in the hunting industry factories in Huğlu District of Beyşehir District of Konya. In order to measure the psychological capital of the employees, Luthans et al. (2007) and adapted to Turkish by Çetin and Basım (2012). The scale developed by Goodman and Syvantek (1999) and Jawahar and Carr (2007) and adapted to Turkish by Bağcı (2014) was used to measure the work performance of the employees. According to the research results, positive psychological capital affects job performance positively and significantly. It was concluded that positive sub-dimensions of positive psychological capital, psychological resilience, self-efficacy and optimism positively and significantly affect the task performance. It was concluded that hope, selfefficacy and optimism affect contextual performance positively and significantly from the job performance sub-dimensions, and psychological resilience does not significantly affect contextual performance.