An evaluation of a doctoral program in English language teaching at a Turkish university from students' perspectives by using context, input, process, product (CIPP) model
Türkiye'de bir üniversitedeki İngiliz dili eğitimi doktora programının öğrenci bakış açıları ile bağlam, girdi, süreç, ürün (CIPP) modeli kullanılarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 638332
  2. Yazar: DUYGU DENİZ YÜCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul'da bir vakıf üniversitesinin İngiliz Dili Eğitimi Doktora programını değerlendirmektir. Bu amaçla Stufflebeam (1971) tarafından geliştirilen CIPP (bağlam, girdi, süreç, ürün) değerlendirme modeli kullanılmıştır. Bu çalışmada, öğrencilerin tercihleri ve programa katılmadaki öncelikleri, program içeriği, kaynaklar, öğretim, zorunlu ve seçmeli dersler, doktora mentorlarının rolleri ve beklenen program çıktıları araştırılmıştır. Çalışmaya programa kayıtlı bulunan 17 öğrenci ve 3 mezun katılmıştır. Nitel ve nicel veriler çevrimiçi bir anket ile toplanmıştır. Nicel veri analizi betimsel istatistik yöntemiyle yapılmış olup, nitel verilerin analizi için içerik çözümlemesi uygulanmıştır. Çalışmanın bulguları, program içeriği, kaynaklar, öğretim, ve doktora mentorları hakkında öğrencilerin olumlu algılarını göstermekle birlikte, seçmeli derslerin sayısının artırılması ihtiyacını da ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate a doctoral program in English language teaching of a foundation (non-profit, private) university in İstanbul, Turkey. To this end, the CIPP (context, input, process, and product) evaluation framework developed by Stufflebeam (1971) was utilized. In this study, students' preferences and the encouraging determinants to join the program, program content, and resources, instruction in the program, must and elective courses, roles of PhD mentors and lastly expected program outcomes were investigated. Seventeen students who are currently enrolled in the program and three program graduates participated in the study. Qualitative and quantitative data were collected via online questionnaires. Quantitative data analysis was done via descriptive statistics, and content analysis was administered for the qualitative data. The findings of the study illustrated students' positive perceptions in terms of the certain aspects of the program, such as content, resources, instruction, and PhD mentors while a need of increase in the number of elective courses was also indicated by the students.