Ulum-ı İktisadiyye ve İctimaiyye Mecmuası'nın Türk sosyolojisindeki yeri
- Tez No: 63834
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVİN GÜNGÖR ERGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
II ÖZET Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sosyolojinin gelişim süreci incelenmiş, bu incelemede Ortaçağ' da toplumlar üzerine kurulan teoriler; XIX. yüzyıl Avrupası'nda yaşanan Avrupa İhtilalleri ve Sanayi Devrimi gibi sosyal gelişmeler; toplum hakkındaki düşüncelerin sosyolojiye dönüşmesi ve XTX. yüzyıl sosyoloji teori ve teorisyenleri dikkate alınmıştır. İkinci bölümde sosyolojinin Osmanlı sosyal düşüncesine girişi analiz edilmiştir. Bu bağlamda Osmanlı sosyal düşüncesini sosyolojinin girmesine hazırlayan etkenler ve buna bağlı olarak sosyolojinin Osmanlı sosyal düşüncesindeki yeri tartışılmıştır. Osmanlı sosyal düşüncesinde sosyolojinin yeri Ulum-ı İktisadiye ve İctimaiyye Mecmuası ve Cumhuriyet öncesi sosyoloji akımları dikkate alınarak incelenmiştir. Üçüncü bölüm Ulum-ı İktisadiyye ve İctimaiyye Mecmuası'mn incelenmesinde oluşmaktadır. Bu incelemede öncelikle derginin genel anlamda sosyal olay ve olgular hakkındaki eğilimi dikkate alınmış, daha sonra yazarların görüşleri incelenerek Evrimci. Pozitivist, Çatışmacı. Coğrafyacı ve Organizmacı teoriler açısından sınıflanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This work consist of three chapters. In the first chapter, the process of devolepment of sociology was studied. This process was considered in respect of social thought in Middle Age; social events having prevailed in the XIXth century Europe: evolution of social tought to sociology and theories and theorists of XIXth sociology. In the second chapter, the introduction of sociology to the Ottoman social thought was discussed. In this connection, the factors preparing the Ottoman social thought for the introdruction of sociology and related to this sociology, in the Ottoman social thought was considered. In the study of sociology in the Ottoman social thought“Ulum- l İktisadiyye ve İctirnaiyye Mecmuası”and the other movement of sociology were taken in the consideration. The thirth chapter consist of the study of“Ulum-i iktisadiyye ve îctimaiyye Mecmuası”. In thi study, the approach of the periodical to the some general social events were primarily taken in to consideration. After which, the periodical were assessed in respect of the Evolutionist, Strugglist, Organicist, Positivist an Geographist sociology theories.