Genel, mesleki ve teknik eğitim fakültelerindeki öğretmenlik uygulaması dersine ilişkin öğretim elemanı ve öğrenci görüşleri
The Opinions of university teacher and pupilis relating to teaching practices in general vocational and technical education faculties
- Tez No: 63835
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
ÖZET GENEL, MESLEKİ VE TEKNİK E?İTİM FAKÜLTELERİNDEKİ Ö?RETMENLİK UYGULAMASI DERSİNE İLİŞKİN Ö?RETİM ELEMANI VE Ö?RENCİ GÖRÜŞLERİ Bu araştırmada, Gazi Üniversitesi'nin Genel (Gazi) Eğitim, Mesleki Eğitim ve Teknik Eğitim Fakültelerindeki Öğretmenlik uygulamalarında karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların nedenlerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için, 1996-1997 öğretim yılının ikinci yarıyılında öğretmenlik uygulamalarına katılan öğretim elemanı ve öğretmen adaylarının görüşleri alınmıştır. Araştırmanın örneklemi, her fakülteden üçer bölüm seçildikten sonra, her bölümün evren içindeki oranı dikkate alınarak oluşturulmuştur. Veriler, öğretim elemanı ve öğretmen adayları için ayrı olarak hazırlanan Delphi III anket formu ile toplanmıştır. Delphi III, iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde örneklem grubunun kişi sel nitelikleri ve ikinci bölümde öğretmenlik uygulamasına ilişkin görüşler yer almıştır. Ayrıca, ikinci bölümdeki sorular öğretmenlik uygulamasının aşamalarına göre gruplandırılmıştır. Bu aşamalar, Özel Öğretim Yöntemlerinin öğrenilmesi, öğretmen adaylarının okullara yerleştirilmesi, hazırlık (dersleri planlama ve ders araçlarını hazırlama), gözlem, süreli uygulama, değerlendirme ve seminer dersleridir. Verilerin çözümünde frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve Pearson Kikare testi istatistik teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlan, öğretim elemanı ve öğretmen adaylarının uygulama okuluna yerleştirme, hazırlık ve süreli uygulama aşamalarında daha çok sorunla karşılaştıklarını göstermektedir. Ve genellikle, öğretim elemanı ve öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulamalarına ilişkin görüşleri genel, mesleki ve teknik eğitim fakültelerinde anlamlı bir ilişki göstermemektedir.Ill Aynı zamanda, öğretmenlik uygulamalarının aşamaları arasında güçlü bir ilişki olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle, bir aşamadaki davranışlar kazanılmadan diğerine geçilmemelidir. Araştırmanın sonuçlarına göre, öğretmenlik uygulamalarında sorumluluk alan kişiler - öğretim elemanı, ders öğretmeni ve öğretmen adayı - bu sorumluluklarının bilincinde olurlarsa, bu süreçte karşılaşılan birçok sorun önlenebilir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY THE OPINIONS OF UNIVERSITY TEACHERS AND PUPILS RELATING TO TEACHING PRACTICES IN GENERAL, VOCATIONAL AND TECHNICAL EDUCATION FACULTIES In this study, to find out the encountered problems of Teaching Practices and the reasons of these in Gazi University General, Vocational and Technical Education Faculties was purposed. To reach this purpose, the opinions of university teachers and student teachers participated teaching practices in second session of 1996-1997. Sample of the study, was formed calling attention proportion of each depart ment in population after selected three department for each faculty. Data was col lected using Delphi III guestionnaire forms prepared for university teachers and stu dent teachers separately. Delphi III were contained two section. In first section, individual characteris tics of sample group and in second section, opinions about teaching practices were involved. Furthermore, questions in second section were grouped according to phases of teaching practices. These phases were learning to Special Instruction Methods, placement of student teachers on the schools, preparation (planning lessons and pre paring teaching materials), observation, practice, assessment and seminars. To analyse data frequency, percentiles, means and Pearson Chi-Square statis tic techniques were used. The results of this study indicate that university teachers and student teachers have encountered more difficulties placement on the schools, prepa ration and practice. And generally, opinions of university teachers and student teach ers related to teaching practices no significance difference between the general, voca tional and technical faculties.Also, it was understood that there was a strong relation between the phases of teaching practices. Therefore, unless the behaviours of a phase are gained, wouldn't pass another one. According to the results of this study, if the people who have a re sponsible in teaching practices - university teachers, lesson teachers and student teachers are conscious of these, many problems are encountered in this process would be prevented.